Nadmiar - Impreza

Robert "Morfina" Węgrzyn, Nadmiar - Impreza

Pilskiej ekipie Nadmiar stuknęło 20 lat. To sporo, ale nic w tym dziwnego, jeżeli robi się to, co się kocha, a tak jest w przypadku tego właśnie składu, który na swoje 20-lecie wydał nowy album malowniczo zatytułowany „Impreza”.

Muzyka zespołu jest mocno osadzona w rockowo-bluesowym klimacie, bez jakiejkolwiek muzycznej dominacji rytmiki czy wirtuozerii, na płycie jest prosto, ale dosadnie. Moje pierwsze skojarzenie: ‘o! idealne dla motocyklistów czy fanów cabrioJ’.

Oczywiście i w tym przypadku (staż nie wziął się znikąd) numer pierwszy pt. "Pieniądze to nie wszystko" na krążku, niejako reprezentatywny utwór, szybciutko pozwala na weryfikację zawartości całego albumu. Zaraz po nim mamy pilotujący płytę na singlu „Whiskey Song”, który daje dobry obraz muzycznych możliwości ekspresyjnie grającego zespołu. I tak jest właściwie przez cały czas na albumie „Impreza”, owszem zdarza się utwór skierowany nieco w funky, lecz przeważają klimaty hard i rocka. Fani Deep Purple też znajdą tu coś dla siebie. Muzycznie tj. aranżacyjnie jest bardzo fajnie, w muzyce słychać dużo przestrzeni, każdy instrument jest na swoim miejscu, a wokal Damiana Michalskiego (który swego czasu uczestniczył w „The Voice Of Poland”) jakby był w tym składzie od zawsze, po prostu trafiony w samą 10! Ciekawi mnie czy to jednorazowa próba czy tak już pozostanie?...

Nie podoba mi się tylko okładka, niestety jest zbyt oczywista, a produkt, który chce kupić klient musi być kompletny. W tym przypadku zawartość, muzyczna zawartość, jest dużą pozytywną niespodzianką w porównaniu z opakowaniem.

W nagraniach udział wzięli: Damian Michalski – śpiew, Sławek Szpot – gitara, Bartek Barański – gitara, Maciej Maciołek – gitara basowa, Hanna Brzezińska – perkusja. Nagrania zrealizowano w Axis Studio Sound Productions w Pile, realizacją dźwięku zajął się Marcin Żmuda, a za projekt graficzny odpowiada Sławek Nakonieczny.

MLWZ album na 15-lecie