Toto - 40 Trips Around The Sun

Artur Chachlowski, Toto - 40 Trips Around The Sun

Niewiele zespołów w historii muzyki rozrywkowej miało większy wpływ na popkulturę niż grupa Toto. Oprócz własnych albumów, które trzeba uznać za kamienie milowe muzyki softrockowej, solowe dokonania członków grupy współpracujących z czołówką artystów na świecie można usłyszeć na ponad pięciu tysiącach płyt, które sprzedały się w nakładzie przekraczającym pół miliarda egzemplarzy. Od czterdziestu lat Toto pozostaje jednym z najlepiej sprzedających albumy i koncerty zespołów na świecie. Członkowie grupy są wzorem i synonimem wiarygodności muzycznej, na którym wielu artystów opiera swoje brzmienie i produkcje. Toto to także jeden z nielicznych zespołów debiutujących w latach 70., który do dziś pozostaje aktywny i posiada ogromną, wielopokoleniową rzeszę wiernych fanów.

11 lutego br. grupa Toto rozpoczęła europejską trasę koncertową. Na jej szlaku znajduje się 36 miast, w tym - 28 lutego - Kraków, gdzie Toto wystąpi w Tauron Arenie. W przeddzień europejskiego tournée, a zarazem w 40. rocznicę swojego debiutu płytowego, zespół wypuścił na rynek wyjątkowy album zatytułowany „40 Trips Around The Sun”, będący de facto kompilacją największych zremasterowanych przebojów, ale zawierający też trzy nowe utwory (“Spanish Sea” “Alone” i “Struck By Lightning”). Skąd się one wzięły? Aktualni członkowie Toto - Steve Lukather, David Paich, Steve Porcaro oraz Joseph Williams - przeszukując archiwa Sony odnaleźli kilka swoich niepublikowanych szkiców i, po odpowiedniej obróbce, postanowili je włączyć do programu niniejszej płyty.

"Alone” to zupełnie nowa piosenka" - mówi gitarzysta Steve Lukather. - "Została napisana przez całą naszą czwórkę i utrzymana jest w dość mrocznym klimacie. Jesteśmy teraz starszymi facetami, którzy przeżyli życie i poznaliśmy jego ciemne strony. W utworze tym udało się oddać nasze doświadczenia i emocje, dlatego jesteśmy wyjątkowo dumni z tego kawałka”.

Drugą nowością jest “Spanish Sea”. "Ta piosenka pochodzi z sesji do albumu "Isolation” – kontynuuje Lukather - "Ten utwór przed laty nie udał się nam do końca, musieliśmy go teraz przekomponować i dołożyć linie melodyczne z całkowicie nowym refrenem. Brzmi on teraz jak klasyczny kawałek Toto, w którym stare miesza się z nowym. Słucha się go, jakby był nagrany nie przed kilkoma miesiącami, a jakieś trzydzieści lat temu”. W uzupełnieniu tych słów warto dodać jeszcze, iż w utworze tym można usłyszeć ścieżki nagrane przed laty przez nieżyjących już Jeffa i Mike’a Porcaro, co czyni to nagranie czymś naprawdę wyjątkowym.

Trzeci nowy utwór tym albumie to "Struck By Lightning." „Przez wiele miesięcy chodził mi po głowie riff otwierający ten kawałek" – mówi David Paich. „Joe i reszta pomogli mi w skomponowaniu reszty muzyki i teraz uwielbiam tę ciężką aranżację i gitarowe solo Steve’a, które jest po prostu świetne”.

Reszta to już zbiór prawdziwie największych hitów zespołu z lat 1978-1993, a więc ze złotego okresu działalności Toto. W zestawie tym nie zabrakło więc zremasterowanych współcześnie wersji tak znanych piosenek, jak m.in. „Rosanna”, „Africa”, „Lea”, „I’ll Be Over You”, „Pamela”, „Stop Loving” czy „Hold The Line”, co sprawia, że zarówno starzy, jak i młodsi fani tego amerykańskiego zespołu znajdą na „40 Trips Around The Sun” potężną porcję (80 minut!) wspaniałej, można to śmiało i bez cienia przesady powiedzieć, nieśmiertelnej i ponadczasowej muzyki.

 

Na podstawie materiałów informacyjnych firmy Sony.

MLWZ album na 15-lecie