Arena - Rapture DVD

Robert "Morfina" Wegrzyn,

ImageDVD zatytułowane "Rapture" został nagrane w listopadzie 2011 roku, kiedy to zespół Arena odwiedził Polskę w ramach trasy promującej nowy album „The Seventh Degree Of Separation”. Krążek ten otwierał nowy rozdział w historii zespołu działającego od 1994 roku, a dowodzonego przez dwóch uznanych muzyków: Clive’a Nolana (Pendragon, Caamora, Shadowland, a ostatnio Alchemy) i Micka Pointera (ex-Marillion). Wydawnictwo to zostało bowiem nagrane z nowym wokalistą Paulem Manzim (znanym polskiej publiczności z wcześniejszych koncertów wraz z Oliver Wakeman Band), z basistą Johnem Jowittem, który powrócił do zespołu po kilku latach przerwy, oraz z gitarzystą Johnem Mitchellem.

Nakręcony w 2011 roku w Teatrze Śląskim im. Wyspiańskiego w Katowicach materiał oferuje szeroki przekrój muzyki Areny, począwszy od utworów z pierwszych wydawnictw zespołu (w tym „The Visitor”, „Solomon”, „Crying For Help VII” czy „Ascension”), aż po najnowsze kompozycje („The Great Escape”, „Rapture”, „One Last Au Revoir”, „The Ghost Walks”, „What If?”, „Burning Down”). Czyli przekrój dość interesujący, tym bardziej, że za mikrofonem mamy nowego frontmana, który mnie jednak nie zaczarował (mimo swego czarownego cylindra). Widziałem już lepsze koncerty. Także te zarejestrowane w Teatrze Śląskim. Na koncercie tym były momenty fajne, po prostu tylko fajne, ale też i mocno senne. Może to wina aury, a może klimat wokół nie ten?... O tym jak Arena prezentowała na żywo w 2011 roku pisaliśmy już na łamach MLWZ.PL. Zainteresowanych zapraszam tutaj. Od siebie dodam tylko, że „Rapture” to kolejna produkcja Metal Mind Productions realizowana w tym samym miejscu, z udziałem tych samych realizatorów i w ten sam sposób - tak samo wszystko wymyślone. Dla mnie troszeczkę bez polotu. Trochę sztampowo. Rutynowo i przewidywalnie. Być może wydawnictwo to będzie świetną pamiątką dla tych, którzy byli na tym koncercie. Na pewno będzie też wspaniałym dokumentem zatrzymującym w kadrze Arenę AD 2011 dla tych, których tam nie było. Fani pewnie będą zachwyceni. Ja jestem trochę mniej, ale nie znaczy to wcale, że sam koncert mi się nie podobał.

Całościowo wydawnictwo prezentuje się bardzo ładnie, jest mnóstwo ciekawostek, a w sekcji z dodatkami opowieści poza koncertem. Ogólnie to przyzwoity materiał, który da się oglądnąć, jak nie jednym tchem, to na dwa, trzy podejścia. A tak na marginesie, to Clive Nolan rządzi! To właśnie on jest „mózgiem” i „dyrygentem” zespołu. To świetny muzyk i genialny kompozytor. Po prostu czuje bluesa, pardon, prog rocka czuje!

Na DVD znajduje się również wywiad z Mickiem Pointerem i Clivem Nolanem, dodatkowo jako bonus „na żywo” jest krótki zapis występu Areny w warszawskiej Progresji z 8 listopada 2011 roku (a więc dwa dni wczesniej niz w Katowicach)  i już to, co jest standardem, czyli zdjęcia, informacje biograficzne, dyskografia i wygaszacze na pulpity naszych komputerów.

DVD „Rapture” ukazało się w Europie w dniu 25 marca nakładem Metal Mind Productions, w USA zostanie wydane przez MVD i będzie to miało miejsce 9 kwietnia.

MLWZ album na 15-lecie