D Project

RPWL - A Show Beyond Man And Time DVD

Artur Chachlowski,

ImageJak pamiętamy, wiosną ubiegłego roku członkowie grupy RPWL wydali swój bestsellerowy album „Beyond Man And Time” oparty na filozoficznym dziele Friedricha Nietschego „Tako rzecze Zaratustra”. Potem ruszyli w długą trasę koncertową, na zakończenie której w lutym br. wystąpili w Teatrze Śląskim w Katowicach po to, by po raz ostatni wykonać w całości materiał ze wspomnianej płyty.  I był to koncert pod każdym względem wyjątkowy: refleksyjne, mroczne i abstrakcyjne przedstawienie, dające świadectwo niezwykłemu talentowi muzyków RPWL. Dziś już nikt nie daje takich koncertów. Koncertów rodem z gatunku „teatru rockowego”, w którym gesty, maski, kostiumy, światła, wizualizacje i gra aktorska odgrywają tak samo ważną rolę jak sama muzyka. Nie było interakcji pomiędzy zespołem, a publicznością. Takie było założenie. Zespół odegrał spektakl, który stanowił jedną zamkniętą całość.

Teatr Śląski i jego wspaniałe wnętrza mają swój czar. A i stwarzają spore możliwości. Yogi nie tylko śpiewał i gestami „opowiadał” swoje historie rodem z Nietschego, ale i przebierał się i śpiewał nawet z balkonu na I piętrze. Fenomenalna gra muzyków, długimi chwilami schowanymi za specjalnymi ekranami, co dawało niezwykły efekt „teatru cieni”, z rewelacyjnym jak zawsze Kalle Wallnerem na czele, spowodowała, że publiczność długimi chwilami była wręcz wgniatana głęboko w fotel. Trudny, ale piękny był to koncert. Fascynujący. A już sam bis w wykonaniu Raya Wilsona i Yogi Langa (nieśmiertelne „Roses”!!!) to rzecz bezcenna i rzadko spotykana. Wspaniały show, wspaniały koncert, wspaniała płyta, wspaniały spektakl nareszcie do oglądnięcia na dużych ekranach domowych telewizorów.

Jako dodatek na płycie DVD znajdujemy wywiad z duetem kompozytorskim materiału składającego się na „Beyond Man And Time” – Yogi Langiem i Kalle Wallnerem, komentarz zespołu do swojego projektu, różne wersje językowe słownego wprowadzenia do spektaklu („Transformed”), galerię fotografii z koncertu, wygaszacze ekranu, a także pełną dyskografię RPWL.

„A Show Beyond Man And Time” ukazał się także niezależnie jako podwójny album CD.
MLWZ album na 15-lecie