NEO - Broadcast DVD

Artur Chachlowski,

ImageZarejestrowany w trakcie koncertu w katowickim Teatrze im. Wyspiańskiego, a teraz wydany na płycie DVD (w wersji specjalnej także w zestawie DVD + CD) przez Metal Mind materiał jest pierwszym i jak na razie jedynym materialnym śladem działalności prog rockowej efemerydy o nazwie NEO. Zespół ten tworzą muzycy wywodzący się z najsłynniejszych brytyjskich grup progresywnych: John Jowitt (IQ), Mark Westwood (Caamora), Clive Nolan (Arena, Pendragon), Andy Edwards (IQ), Alan Reed (Pallas), Nick Barrett (Pendragon) oraz okazjonalnie John Barnfield (kiedyś w Pendragonie). Idea stojąca za utworzeniem tej formacji jest prosta: różni ludzie z różnych zespołów grają różną muzykę ich macierzystych grup. W efekcie otrzymujemy swoiste „the best of” klasycznej muzyki neoprogresywnej w wykonaniu prawdziwego prog rockowego „dream teamu”. Cały urok tego przedsięwzięcia polega na doskonałej zabawie. Widać wyraźnie jak wielką radość sprawia muzykom ten swoisty melanż repertuarowy i możliwość spotkania się na scenie w niecodziennej konfiguracji osobowej. Co równie ważne, takie granie sprawia też ogromną frajdę odbiorcy. Ileż radości, ileż zabawy jest przy rozszyfrowaniu kolejnych utworów, ileż zaskoczenia z faktu, że wokalista Pallas śpiewa repertuar Areny („The Hanging Tree”), lider Pendragonu czuje się jak ryba w wodzie śpiewając utwory grupy IQ („Outer Limits”), jak basista IQ zastępuje wokalistę swojej macierzystej formacji w „Erosion”, jak doskonale prezentuje się keybordzista Areny porywająco wykonując hymn swojej poprzedniej formacji Shadowland („Mindgames”), jak Nick Barrett wspaniale interpretuje „Shadows Of Fate” z repertuaru duetu Nolan-Wakeman. Takich zaskoczeń jest więcej. Nawet, gdy wokaliści wykonują pieśni swoich macierzystych formacji, skład instrumentalistów bywa zgoła zaskakujący. No, bo weźmy pierwszy z brzegu przykład: klasyczne już dzisiaj nagranie „Hide And Seek” z repertuaru grupy Pallas. Śpiewa oczywiście Alan Reed, ale sekcja rytmiczna wywodzi się z grupy IQ, keybordzista jest z Pendragonu, a gitarzysta reprezentuje najmłodsze prog rockowe pokolenie, czyli Caamorę. Podobnie jest w pendragonowskich klasykach „Paintbox”, „Masters Of Illusion”, czy finałowym „Nostradamusie”, gdy na scenie znaleźli się wszyscy muzycy i pokazali ile zabawy i ile muzycznych fajerwerków może towarzyszyć radosnemu, niczym nieskrępowanemu graniu wspaniałej prog rockowej muzyki.

Koncert zarejestrowany w Katowicach ma wspaniałe tempo, świetną dramaturgię, sytuacja na scenie zmienia się jak w kalejdoskopie. Całość rozpoczyna się od uwertury z „Subterranei” grupy IQ, potem na krótko miejsce za mikrofonem zajmuje John Jowitt, po chwili pałeczkę frontmana przejmuje Alan Reed, by po kilkudziesięciu minutach przekazać ją Clive’owi Nolanowi, którego na czas śpiewanego przez niego „Mindgames” za baterią syntezatorów zastępuje John Barnfield. Wreszcie w ostatniej części koncertu na scenie pojawia się Nick Barrett, który rozpoczyna swój występ od repertuaru IQ, potem sięga po wykonywany w oryginale przez Boba Catleya (Magnum) utwór z muzycznej interpretacji „Psa Baskerville’ów”, aż wreszcie rozpoczyna finałową sekcję złożoną z utworów grupy Pendragon.

Wspaniale się tego wszystkiego słucha, a jeszcze wspanialej ogląda. Chyba nigdy wcześniej nie widzieliśmy tyle prog rockowych gwiazd zgromadzonych na jednej scenie. Nie wiadomo czy kiedykolwiek NEO powróci do wspólnego koncertowania, a jeżeli tak, to wcale nie jest pewne, że akurat w tej samej konfiguracji personalnej. Nie tylko dlatego należy więc pamiętać, że w przypadku wydawnictwa „Broadcast” mamy do czynienia z dziełem wyjątkowym i jedynym w swoim rodzaju.

Część wizualna płyty wzbogacona jest interesującym wywiadem z Johnem Jowittem i Clivem Nolanem, który prowadzi dziennikarz Metal Hammera, Darek Świtała. Możemy też dodatkowo obejrzeć materiał z przygotowań i prób do występu formacji na ubiegłorocznym festiwalu ROSFest a także bogatą galerię zdjęć oraz szczegółowe profile artystyczne uczestników tego niecodziennego przedsięwzięcia.

MLWZ album na 15-lecie