Millenium - The Cinema Show DVD/Bluray

Paweł Świrek, Millenium - The Cinema Show DVD/Bluray

Prócz podwójnego wydawnictwa CD, listopadowy koncert zespołu Millenium w krakowskim Kijów Centrum został wydany także na nośnikach DVD i BluRay. Otrzymaliśmy na nich zapis niemal całego występu w formacie video. Niemal całego, gdyż oryginalnie „In The World Of Fantasy” został zagrany dwukrotnie (podczas pierwszego wykonania doszło do potknięcia wykonawczego, dlatego utwór ten powtórzono na bis). No i „Light Your Cigar” został, nie wiedzieć czemu, przeniesiony do sekcji z dodatkami.

O samej części audio była już mowa w recenzji wydawnictwa 2CD. Dlatego nie muszę nikomu przypominać, że mamy do czynienia z bardzo udanym występem grupy Millenium, która znajdowała się tamtego wieczora w rewelacyjnej formie wykonawczej i pokazała prawdopodobnie największy show w całej historii swojej działalności. Dzisiaj zajmiemy się częścią wizualną. Nośnik BluRay dysponuje ogromną pojemnością, a co za tym idzie możliwością rejestracji obrazu w jakości HD. Jak na takie możliwości odnoszę wrażenie, iż nie zostały one w pełni wykorzystane. Jakość obrazu zbytnio nie powala. Często kamery gubią ostrość, a ponadto przy oświetleniu wyjątkowo niekorzystnym dla matryc aparatów i kamer (czerwone, niebieskie oraz kombinacja tych barw) otrzymujemy silne przepalenia oraz jednokolorowe plamy. A już chyba tylko niedbalstwem można wytłumaczyć brak przełączania obrazu z jednej kamery w momencie, gdy inną, rejestrującą daną scenę, kamerę zaczyna oślepiać reflektor.

Podobnie jak na poprzednim wydawnictwie koncertowym zespołu Millenium „Back After Years – Live In DOK „Tęcza” Kraków 2009”, ujęć publiczności nie jest za wiele, choć tutaj jest ich odrobinę więcej. A szkoda, że tylko odrobinę, bo tym razem sala kina Kijów pomieściła znacznie więcej osób. Chyba warto było bardziej wyeksponować fanów gotujących zespołowi spontaniczne owacje na stojąco.

Poza zasadniczym zapisem koncertu, w dodatkach znalazł się drugi bis, czyli „Light Your Cigar” (mam pytanie: dlaczego nie zamieszczono go w podstawowej wersji? Oddałoby to lepiej rzeczywisty ciąg i dramaturgię koncertu), przedkoncertową zapowiedź występu oraz galerie zdjęć. Dźwięk na płycie został zarejestrowany zarówno w wersji stereo, jak i w wersji 5.1, co właściwie od jakiegoś czasu jest już normą. Obraz w wielu momentach wydaje się być nieco plastikowy, a pierwszy bis jest znowu bardzo niechlujnie zmontowany z całością. Sporo zastrzeżeń można mieć też do pracy oświetleniowca (zbyt częste dozowanie oświetlenia niekorzystnego dla kamer). Z technicznego punktu widzenia z przykrością muszę więc stwierdzić, że na tle innych dostępnych na rynku polskich wydawnictw DVD/BluRay, niniejszy album grupy Millenium wypada raczej przeciętnie.

Pomimo tych wszelakich mankamentów całość stanowi niezłą pamiątkę z koncertu dla tych, którzy tam byli oraz, a może przede wszystkim, dla tych którzy nie mogli przybyć na ten historyczny już, bo jubileuszowy, krakowski występ zespołu. Tym bardziej, że z muzycznego punktu widzenia był to naprawdę udany koncert, o czym napisałem w swojej recenzji albumu audio, do której wszystkich zainteresowanych raz jeszcze odsyłam.

MLWZ album na 15-lecie