RPWL - A New Dawn DVD

Artur Chachlowski, RPWL - A New Dawn DVD

Wielkie koncertowe widowisko, jakie odbyło się 31 października 2015 roku w bawarskim Freising (to rodzinne miasto grupy RPWL) zostaje właśnie udostępnione całemu muzycznemu światu. 14 lipca br. ukazuje się wydawnictwo Blu-ray/DVD/2CD/2LP, a także w ekskluzywnej wersji Limited Collectors Box (wzbogacony dodatkowo plakatem oraz tabletką tajemniczego medykamentu Veritas Forte, o którego zbawiennej mocy mowa na płycie „Wanted”) zatytułowane „A New Dawn” będące filmowym zapisem występu RPWL na zakończenie trasy koncertowej promującej ostatni album.

O „A New Dawn” trudno mówić wyłącznie w kategoriach ‘płyta koncertowa’. Ten zrealizowany z nieprawdopodobnym rozmachem spektakl to coś zdecydowanie więcej. To wielki epicki show, a właściwie parateatralny spektakl pełen aktorów, statystów (w sumie przez scenę przewija się ponad 50 osób!), narracji, elementów pantomimy, różnobarwnych strojów, feerii świateł – rzecz we współczesnych rockowych realiach rzadko spotykana na taką skalę.

To także swojego rodzaju prezent, który zespół podarował swoim fanom w 20. rocznicę swojej działalności. To starannie wyreżyserowane rockowe przedstawienie będące połączeniem elementów koncertu rockowego z widowiskiem multimedialnym i sztuką teatralną. Był to pierwszy i jedyny raz, kiedy to przedsięwzięcie zostało wystawione na scenie. Dlatego tym bardziej warto zaopatrzyć się w tę płytę i podziwiać na ekranach czy to telewizorów czy to komputerów ten spektakularny show.

Muzyczna osnową koncertu są rozbudowane i w niektórych przypadkach mocno rozciągnięte w czasie utwory pochodzące z płyty „Wanted” przeplatane narracjami oraz grą aktorów. Produkcja tego przedstawienia w naturalny sposób odnalazła także punkty wspólne z poprzednim płytowym dziełem Niemców – płytą ”Beyond Man And The Time”. W trakcie występu pojawia się nawet rozbudowana do blisko 20 minut pochodząca z niej kompozycja „The Fisherman” stanowiąca pomost pomiędzy utworami „Wanted” oraz „Hide & Seek”. Nic w tym dziwnego, wszak z tekstowego punktu widzenia wszystkie one oparte są na motywach filozoficznego dzieła Fryderyka Nietzschego „Tako rzecze Zaratustra”.

W przypadku albumu „A New Dawn” trudno pisać o samej muzyce. Znamy ją przecież z albumów studyjnych.  Doskonale znamy te kompozycje i klimat, jaki członkowie RPWL są w stanie nimi budować. W jakich zatem kategoriach rozpatrywać to wydawnictwo? Można mówić o formie muzyków (fantastyczna), o wokalu i aktorskich umiejętnościach Yogiego Langa (rewelacyjne!), o grze wynajętych aktorów (zadziwiająca), o teatralnym rozmachu (epicki), o reżyserii i produkcji (obie na najwyższym poziomie) oraz o ogólnym wrażeniu artystycznym. Zapewniam, że jest ono przeogromne. To wszystko trzeba koniecznie obejrzeć. Swoją sposobność ku temu miała publiczność we Freising oglądająca ten jednorazowy show na żywo. Teraz, dzięki płycie „A New Dawn” okazja ta trafia się każdemu z nas. Od razu mówię: warto! W dzisiejszych czasach mało który zespół, szczególnie z ‘progrockowej’ familii, bierze się za realizację swoich koncertów z takim przytupem i tak wielkim rozmachem. Grupie RPWL udało się zrobić to w bardzo przekonywujący sposób. Na dzisiaj to mój murowany faworyt do miana najlepszego koncertowego wydawnictwa 2017 roku.

PS. Program albumu „A New Dawn”, oprócz trwającego dwie godziny spektaklu z Freising, zawiera zagrane na bis utwory „Unchain The Earth” oraz „Hole In The Sky” i uzupełniony jest jeszcze dokumentem „Making Of-Film” oraz oficjalnym teledyskiem do piosenki „Swords And Guns”.

MLWZ album na 15-lecie