Dream Theater - Chaos In Motion DVD

Artur Chachlowski,

Image1 rok i 1 dzień, 115 koncertów, 105 miast, 5 kontynentów, setki tysięcy widzów... A to wszystko za sprawą wielkiego tournee koncertowego grupy Dream Theater promującego album „Systematic Chaos”. Zespół podsumowuje teraz to wielkie wydarzenie płytą DVD zatytułowaną „Chaos In Motion 2007 – 2008”.

Wydawnictwo to miało swoją premierę 29 września. „Chaos In Motion 2007 - 2008” dokumentuje  światową trasę koncertową Dream Theater, która rozpoczęła się 3 czerwca, zeszłego roku, na włoskim festiwalu Monsters of Rock, a zakończyła się dokładnie rok i jeden dzień później, 4 czerwca, występem w San Juan w Portoryko. „Chaos In Motion 2007 - 2008” osiągalne jest w dwóch formatach: jako  podwójne DVD oraz kolekcjonerski, pięciopłytowy zestaw, który zawiera 2 płyty DVD i 3 płyty CD, z 14 utworami z DVD w wersjach koncertowych. Oprócz samego materiału koncertowego dodana została tutaj specjalna sekcja z grafiką. Składają się na nią zaprojektowane przez Lasse Hoile projekcje filmowe wyświetlane na ekranach z tyłu sceny w trakcie wykonywania przez zespół utworów „The Dark Eternal Night”, „The Ministry Of Lost Souls” oraz „In The Presence Of Enemies”. Ponadto w części z bonusowym materiałem można oglądnąć teledyski do utworów „Forsaken” (w dwóch różnych wersjach), „Constant Motion” i „The Dark Eternal Night”. Na drugim dysku znajdą się również inne materiały bonusowe, a wśród których m.in. galeria fotografii oraz 90-minutowy dokument, który sprawi, że widz poczuje się jak pasażer w tourbusie grupy. To dodatkowy wirtualny „backstage pass”, który zapewnia dostęp fanom do wcześniej nieosiągalnych miejsc.

Trasa „Chaos in Motion Tour”  była wędrówką, w trakcie której zespół  objechał cały glob, zawijając dwukrotnie do Polski: w czerwcu 2007r. zagrał w katowickim Spodku, a w październiku - na warszawskim Torwarze. Tournee zawierało także pierwszy z corocznych Progressive Nation Tour (to pomysł, na który formacja wpadła kilka lat temu, ale finalnie zrealizowała ten zamysł dopiero wiosną zeszłego roku).  Album „Chaos In Motion 2007 - 2008”  zawiera występy zespołu z różnych miejsc trasy, co odróżnia go od trzech poprzednich płyt DVD zespołu: „Metropolis 2000: Live Scenes From New York”, ”Live at Budokan” oraz „Score”, które koncentrowały się na pojedynczym koncercie.  Perkusista Dream Theater oraz reżyser kreatywny DVD, Mike Portnoy, na potrzeby tego albumu udostępnił swoje osobiste archiwa . Złożył on w jedną, ponad trzygodzinną całość występy zespołu z takich miejsc jak Rotterdam (w sali Ahoy 9 października 2007), Buenos Aires (Luna Park, 4 marca 2008), Toronto (Molson Amphitheater, 18 sierpnia 2007), Bangkok (Bangkok Hall, 18 stycznia 2008), Boston (Bank Of America Pavillion, 21 sierpnia 2007) oraz Vancouver (Orpheum Theater, 6 maja 2008).  

„Chaos In Motion 2007 – 2008” to wspaniała gratka dla fanów zespołu, choć zrealizowana według całkowicie innego schematu niż poprzednie płyty DVD Dream Theater. Poszczególne utwory przeplatane są wywiadami z członkami zespołu, fragmentami z sali prób oraz przebitkami z prób dźwięku przed koncertami. Ciągłości nie ma, ale ogląda się świetnie. Tym bardziej, że Dream Theater nie od dzisiaj słynie z tego, że wspaniale prezentuje się na scenie. Dla mnie najprzyjemniejszymi fragmentami tego wydawnictwa są: zaprezentowana w jednym ciągu kompozycja „In The Presence Of, Enemies”, której dwie, rozdzielone w studyjnym oryginale, części zostały połączone w jedną całość oraz wspaniale zagrany „Surrounded” z cudownie wplecioną sekwencją zapożyczoną z marillionowskiego „Sugar Mice”. Zresztą takich miłych dla oka i ucha niespodzianek jest na tym albumie całe mnóstwo. A materiału do oglądania i słuchania jest tyle, że całego weekendu braknie na ogarnięcie tego wszystkiego. Dlatego warto zaliczać poszczególne fragmenty tego wydawnictwa małymi łyżeczkami, po kolei, powolutku, konsekwentnie i skutecznie. Wtedy album ten smakuje najwspanialej.

MLWZ album na 15-lecie