Millenium - Back After Years-Live In DOK Tęcza Kraków 2009 DVD

Artur Chachlowski,

ImageRównolegle z omawianym przeze mnie podwójnym koncertowym wydawnictwem „Back After Years – Live In DOK „Tęcza” Kraków 2009” ukazuje się album DVD będący wizyjnym zapisem tego samego występu grupy Millenium. Ponownie zapraszam do lektury naszej relacji z tego koncertu, który był nie tylko powrotem do koncertowej działalności zespołu po długiej przerwie, w trakcie której Millenium ograniczał się wyłącznie do pracy studyjnej. Występ zespołu w DOK „Tęcza” był też zarazem podsumowaniem dziesięciu lat działalności zespołu.  Ryszard Kramarski i spółka wybrali nań autentyczne kamienie milowe ze swojego bogatego repertuaru. Tak więc na krążku tym otrzymujemy koncertowy przegląd największych przebojów (jeżeli o takich w ogóle możemy mówić w przypadku grupy grającej rock progresywny) z całego dorobku zespołu.

Sceniczna charyzma obdarzonego świetnym głosem Łukasza Galla, matematyczna precyzja przyczajonego za swoim zestawem instrumentów klawiszowych Ryszarda Kramarskiego, spory luz grającego na gitarze Piotra Płonki oraz rewelacyjnie spisująca się sekcja rytmiczna: Tomasz Paśko (dr) – Krzysztof Wyrwa (bg) gwarantują, że w trakcie oglądania tego dwuipółgodzinnego występu nie sposób jest się oderwać od ekranu.

Jeżeli chodzi o techniczną stronę przedsięwzięcia, to właściwie niewiele można tu zarzucić. Całość sfilmowano za pomocą 9 kamer, a w sumie niewielka estrada wcale nie przeszkadzała muzykom w rozwinięciu skrzydeł i wykreowaniu doskonałej atmosfery na widowni, na której w nielicznych przebitkach migają znajome twarze (m.in. Anny Batko – wokalistki niegdyś Albionu, a obecnie Hipgnosis). Od czasu do czasu jakiś kamerzysta wejdzie w oko innej kamery, ale w sumie nie są to uszczerbki dużej wagi i nie wpływają one negatywnie na komfort przy oglądaniu tego koncertu. Cieszą udane zbliżenia na sylwetki poszczególnych muzyków i praktycznie bezbłędny montaż przejawiający się tym, że jak gitara gra akurat jakąś ciekawą solówkę, to na ekranie widzimy Piotra Płonkę, gdy mamy jakiś pasaż wykonywany na syntezatorze, to widzimy dłonie Ryszarda Kramarskiego smagające klawiaturę, a gdy słychać jakieś ciekawe przejście na perkusji, to na ekranie widzimy Tomasza Paśko. Jednym zdaniem, jest tak, jak powinno być.

Album DVD to zapis pełniejszy i bliższy rzeczywistości niż album CD. Praktycznie mamy możliwość oglądnięcia całego koncertu bez skrótów, no może poza technicznymi przerwami, jakie miały miejsce przed i po sekcji akustycznej. Mamy więc okazję zobaczyć na przykład Galla zapowiadającego niektóre utwory, choć obiektywnie rzecz biorąc, trzeba przyznać, że nie udzielał się on jakoś szczególnie pod tym względem podczas tego koncertu. Wolał koncentrować się raczej na tym, co robi najlepiej, czyli na śpiewaniu.

Program płyty DVD uzupełnia znany już z wydanej trzy lata temu kompilacji „7 Years” „retrospektywny” teledysk do utworu „7 Years” oraz trwający 45 minut film-reportaż „Millenium – About Myself”, w trakcie którego każdy z członków zespołu indywidualnie wypowiada się o swoich muzycznych fascynacjach, o ulubionych płytach, o albumach Millenium, o innych polskich wykonawcach, o muzycznych idolach, ale także o ulubionych książkach, filmach i koncertach. Wypowiedzi muzyków przeplatane są galerią zdjęć i krótkich filmowych ujęć z wcześniejszego o 6 tygodni koncertu Millenium w tej samej sali, a zwieńczone są one fragmentem próby, podczas której możemy obserwować przygotowania grupy do powrotu do czynnej działalności koncertowej.

www.lynxmusic.pl
MLWZ album na 15-lecie