D Project

Strawberry Fields - Live Strawberry Fields DVD

Andrzej Barwicki,

ImageKoncert zespołu Strawberry Fields odbył się 20 kwietnia 2011 roku, w magicznym miejscu dla wielbicieli progresywno-rockowych brzmień, jakim jest od lat Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Grupa wystąpiła jako druga w tym dniu (po Osada Vida, a przed Pendragonem), a zagrała w składzie Robin (vocal), Sarhan Kubeisi (gitara), Michał Kirmuć (gitara), Krzysiek Palczewski (klawisze), Jarek Michalski (bass) i Wojtek Szadkowski (perkusja). Przypomnijmy, że Strawberry Fields to jeden z projektów Wojtka Szadkowskiego, przypominający jego poprzednie dokonania z zespołem Collage, może nie tak baśniowe, ale zawierające wiele pięknych i urzekających melodii.

Atmosfera, jaką zespół tworzy na scenie jest bardzo klimatyczna, budowana jest ona umiejętnie dźwiękami poszczególnych instrumentów. Muzyka od początku porywa słuchacza i opanowuje jego myśli. Hipnotyzująca jest to muzyka w warstwie instrumentalnej, jak i wokalnej, a wszystko to za sprawą wokalistki – używającej na co dzień pseudonimu Robin - Marty Kniewskiej.

Zgranie zespołu, radość, którą czerpie on ze wspólnego grania na żywo na scenie, dodaje muzykom energii i pozwala na uzyskanie pełnej spontaniczności. To zupełnie inne oblicze Strawberry Fields, które możemy zobaczyć i ocenić dzięki temu koncertowemu wydawnictwu.  Jest to pierwsza płyta DVD w ich karierze, dzięki której możemy jeszcze raz przeżyć te piękne momenty uniesień i wzruszeń, jakie spotkały nas w trakcie ich występu. Cały koncert brzmiał bardzo dobrze, poszczególne utwory zyskały na swoim brzmieniu poprzez ich nowsze aranżacje. Słuchając i oglądając to koncertowe wydawnictwo można odnieść wrażenie jak z dużą przyjemnością i z ogromnym zapałem grupa realizuje swoje muzyczne inspiracje, dostarczając nam również pięknych chwil spędzonych na delektowaniu się ich kompozycjami i podziwianiu sympatycznej wokalistki.

Koncert rozpoczął się dość energicznie od utworu „Open Your Eyes”, a następnie usłyszeliśmy: „Close”, ”Fall”, ”Maybe”, ”River’s Gone Dry”, ”Problem” (to nowa kompozycja), ”Beautiful”, ”Flow”, Your Story”, ”Don’t Walk Away in Silence”, ”Living in The Moonlight” i “Is It Over “. Ta ostatnia kompozycja została zadedykowana pamięci Tomasz Dziubińskiego – zmarłego w 2010 roku szefa Metal Mind Productions. Dodatkiem do tego wydawnictwa są wywiady z Wojtkiem Szadkowskim i Martą Kniewską oraz zdjęcia z koncertu.

Materiał na to DVD został zrealizowany przy pomocy wielu kamer. Pozwala to widzowi oglądać koncert i grę na instrumentach członków zespołu z różnej perspektywy - widowni czy sceny. Do tak pięknej muzyki doskonale dopasowano efektowne oświetlenie. Byłem na tym koncercie osobiście i pierwszy raz miałem okazję zobaczyć, a przede wszystkim posłuchać, jak kompozycje Strawberry Fields sprawdzają się na żywo. I muszę podkreślić, że zostałem mile zaskoczony ich występem.

To wydawnictwo ucieszy najbardziej tych, którzy nie mogli z różnych względów uczestniczyć w tym hipnotyzującym, zarówno od strony muzycznej jak i wizualnej, widowisku. Jeżeli mówimy o części wizualnej, to wszystko to za sprawą Robin, która obdarowywała swym uśmiechem licznie zgromadzoną publiczność, a jeśli tego wymagał klimat utworu potrafiła bardzo przejmująco wyrazić go swoim śpiewem i postawą na scenie, czym szybciutko zjednała sobie widownię. Dlatego warto zobaczyć to koncertowe wydawnictwo i ponownie, na swój sposób, odkryć twórczość Wojtka Szadkowskiego i jego przyjaciół tworzących wspólnie z nim Strawberry Fields.       

MLWZ album na 15-lecie