IQ - Tales From The Lush Attic (30th Anniversary collector's edition)

Paweł Świrek,

ImageW 30. rocznicę wydania albumu „Tales From The Lush Attic” grupa IQ przygotowała dla fanów dwupłytowy digibook. Pierwszy krążek to poprawione wydanie debiutanckiego albumu rozszerzone o kilka dodatkowych utworów. Ponowne zmiksowanie oczyszczonych ścieżek przez gitarzystę IQ, Mike’a Holmesa, spowodowało, że otrzymaliśmy album charakteryzujący się lepszą jakością dźwięku. Układ utworów pozostał ten sam i tak, jak na wcześniejszym wydawnictwie całość rozpoczyna dwudziestominutowa suita „The Last Human Gateway”. Uzupełnieniem na pierwszym krążku, będącym płytą CD, są cztery dodatkowe utwory. Pierwszy to nowa wersja kompozycji „Wintertell”. Identyczny zabieg zespół IQ zastosował 14 lat temu na albumie „The Lost Attic” z utworem „Hollow Afternoon”. I o ile jego nowa wersja była znakomita, o tyle „Wintertell” nagrany po latach od nowa, jest po prostu i niestety utworem słabym. Zdecydowanie wolę pierwotne wykonanie tej kompozycji, pomimo nieszczególnej jakości nagrania. Kolejnym dodatkiem do jubileuszowego wydawnictwa jest część stanowiąca zakończenie suity „Last Human Gateway” ze zmienionym tekstem. Słucha się jej trochę dziwnie, gdyż wiele elementów do niej nie pasuje. Następnie mamy „Just Changing Hands” w wersji instrumentalnej. I tu dziwna sprawa, bo w poprzednim wydaniu była to normalna wersja tego utworu, z dołożonym na koniec motywem hinduskim, a tu możemy co najwyżej… pobawić się w karaoke. Płytę kończy „Dans le Parc du Château Noir”. I wszystko fajnie, ale nagranie to kończyło pierwsze i drugie wydanie na CD albumu „The Wake”, zaś na tym drugim wydaniu było ono o minutę dłuższe. I tak naprawdę nie do końca wiadomo czy jest to ta sama wersja, bo niestety wygląda na to, że zespół IQ zaczyna bawić się w zarzucanie rynku muzycznego „wydawnictwami - śmieciami”.

Drugi krążek „Tales From The Lush Attic - 2013 remix 30th anniversary collector’s edition” to płyta DVD. Znalazło się na niej koncertowe wykonanie tegoż albumu, które odbyło się 23 października 2011 roku w Zoetermeer, w Holandii.

Całość tego rocznicowego wydawnictwa uzupełnia galeria zdjęć, kolekcja plików w formacie mp3, multitrack do utworu „Through The Corridors” oraz program Audacity, którym można wykonać własny remix wspomnianego utworu. Wśród plików mp3 można znaleźć pierwsze wydanie tegoż albumu, zawartość kasety „Seven Stories Into Eight” oraz odrzuty studyjne, rarytasy z lat 1982–84 i komentarz Petera Nicholsa i Mike’a Holmesa dotyczący tegoż albumu. Umieszczenie nagrań z kasety uważam za totalny bezsens, gdyż materiał ten ukazał się 15 lat wcześniej na albumie CD pt. „Seven Stories Into 98”, a ściślej na jego drugim krążku. Dodatkowo bitrate tych plików mp3 nie powala. Wśród umieszczonych tam nagrań znalazły się również dwa utwory z płyty „The Lost Attic”, a mianowicie „Wintertell” i środkowa część suity „Last Human Gateway”, a także możemy tu znaleźć „Just Changing Hands”, którego zabrakło na pierwszym krążku. Reszta repertuaru jest niezbyt ciekawa, gdyż są to różne próby grania materiału z tegoż albumu oraz fragmenty pomysłów niewykorzystanych na nim. Szkoda tylko, że nie umieszczono tu kompozycji „Hollow Afternoon”, skoro już odgrzebuje się utwory wydane na składankach. Najwyraźniej zespół IQ lubuje się w drenowaniu kieszeni fanów, poprzez publikowanie udziwnionych wersji swoich wydawnictw, okraszonych różnymi dziwnymi dodatkami. 

MLWZ album na 15-lecie