Castanarc - Journey To The East

Kev Rowland, Castanarc - Journey To The East

Zespół Castanarc rozpoczął działalność w Doncaster w 1983 roku, kiedy to do Marka Holidaya (wokal) i Davida Powella (klawisze) dołączyli: Paul Ineson (gitara), Neil Duty (gitara, bas) i Dave Kirkland (perkusja). Niedługo potem podpisali kontrakt z wytwórnią Peninsula Records i w 1984 roku nagrali swój debiutancki album. Jednak wyniki sprzedaży nigdy nie zostały opublikowane, a muzykom nie wypłacono należnych im tantiemów, co w efekcie spowodowało rozpad grupy.

Holiday i Powell jammowali w lokalnych barach i niedługo potem poszczęściło im się. Usłyszał ich bogaty przedsiębiorca, który opłacił im studio, w którym z pomocą Vincenzo Lammiego (perkusja), Richa Burnsa (gitara), Roba Clarke'a (bas) i Steve'a Beightona (saksofon, klawisze) zarejestrowali singiel. Singiel ten był grany w pierwszym programie brytyjskiego radia, a za nim, w 1989r. przyszło nagranie "Rude Politics" (wydane przez wytwórnię RCA). Sesja została zarejestrowana i wyemitowana w Radio One (w 1990r. wyemitowano powtórkę). Tamtego lata zespół postanowił wydać kolejny album, a dodatkowo jeszcze ponownie nagrać "Rude Politics". Lecz potrzeba było dopiero amerykańskiej wytwórni Kinetic Discs, żeby odkryć ten ukryty klejnot, którego dzisiaj, po latach, słucha się wyjątkowo miło.

W tej muzyce jest coś z dokonań Camel, ale czasem przypomina też Pendragon. Rzadko kiedy pojawiają się typowo rockowe brzmienia, muzycy raczej opierają się na przemyślanych dialogach gitary z klawiszami, by zbudować tło dla czystego wokalu Marka Holidaya. Właśnie jego śpiew wysuwa się na pierwszy plan i jest to największą radością dla ucha odbiorcy. Sam album nie jest bardzo długi, trwa zaledwie 38 minut i zawiera 8 utworów, ale każdy kto lubi muzykę w stylu Pendragon i Camel powinien naprawdę po niego sięgnąć.

"Rhyme" to jedna z najkrótszych kompozycji na płycie (2:41), ale dźwięki akustycznej gitary i pianina tak dobrze ze sobą współgrają, dodatkowo są one jeszcze ozdobione pięknym wokalem, że choćby ten jeden utwór jest wystarczającym powodem, by zakupić ten album.

 

Tłumaczenie: Katarzyna Chachlowska

MLWZ album na 15-lecie