Trójmiejski elektroniczny kolektyw Yans zaprasza do Oruni

Artur Chachlowski

Ukazał się zapis live-sesji, którą trójmiejski kolektyw elektroniczny Yans nagrał 15 stycznia tego roku. Koncert odbył się bez publiczności w najlepszej możliwej oprawie wizualnej, prezentując formułę live zakładającą znaczący udział wizualizacji (wykonawstwo i autorstwo Marcin FKJ) oraz grę świateł.

W ramach zarejestrowanego materiału uwzględniono całą ekipę wykonawczą YANS, która współpracowała przy tworzeniu materiału, jednocześnie przygotowując podwaliny grania na żywo. Sesja uwzględniła wszystkie utwory z wydanego niedawno albumu „Atlas”, w tym kawałek wokalny „Infinity’s Child” oraz jeden utwór spoza płyty („Manda Fuego”).

„Orunia”: https://youtu.be/XSYOj3T2tD8

Live Session odbyło się w gdańskiej Stacji Orunia Gdańskiego Archipelagu Kultury. Miejsce wybrano ze względu na przywiązanie członków zespołu do swojego miejsca pochodzenia. W tym miejscu ‘elektroniczny wiatr od morza’ nabrał dla zespołu szczególnego znaczenia. Chłodny klimat dużej i oddychającej przestrzeni, a jednocześnie ciepłe i wyraziste światła to aura jaka powinna kojarzyć się z powstałym materiałem. Można powiedzieć, że mimo, iż często tu wieje, to… pomaga tylko nadać siłę w żagle niż powstrzymać poruszanie się do przodu.

Powstałe video to formuła live, którą zespół będzie utrzymywał na nadchodzących koncertach i festiwalach. To także forma powiedzenia wszystkim odbiorcom „Hi! We are YANS YANS YANS!”. W ten sposób zespół prezentuje swój debiutancki album, pokazuje siebie i koniec końców zaprasza na poszukiwanie i odwiedzanie zapowiedzianych wydarzeń koncertowych.

Zespół wykonuje wyłącznie własne kompozycje. Jest to muzyka elektroniczna łącząca eklektycznie różne style takie jak electro, house, techno i ambient. Muzyczne inspiracje YANS to m.in: Moderat, GusGus i Archive. 

YANS działa od dwóch lat na trójmiejskiej scenie. Posiada na swoim koncie jeden autorski album "Atlas". Zespół tworzą: 

Paweł Borawski - nie miał wcześniej doświadczenia muzycznego, które ujrzałoby światło dzienne poza salą prób

Piotr Chomicz - wcześniej tworzył post-rockowy Underfate; gościnnie zagrał pare partii w projekcie elektronicznym Jasmeno

Adam Żmuda - wraz z Piotrem tworzył post-rockowy Underfate 

Kacper Wołk - grywał wcześniej w bluesowych i rockowych składach, jak Karski band czy mama june; gościnnie wystąpił w elektronicznym projekcie Jasmeno.

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!