W przyszłym tygodniu święto black metalu w trzech miastach

Artur Chachlowski,

Jeśli przyjąć, że black metal od kilku lat ponownie rozkwita i zaskakuje swymi kolejnymi mutacjami, to Oranssi Pazuzu są bez wątpienia jednymi ze sprawców tego stanu rzeczy.

Istniejąca od niespełna dekady formacja z Tampere i Seinäjoki, wraz z każdym kolejnym albumem poszerza granice gatunku o kolejne wymiary, będąc zarazem główną siłą napędową jego psychodelicznego odłamu. Systematycznie zwiększając swą siłę oddziaływania, począwszy od debiutu „Muukalainen Puhuu” (2009) i zwracając uwagę coraz liczniejszych fanów w rodzimej Finlandii oraz poza jej granicami, grupa zaistniała na międzynarodowej arenie dzięki wydanemu przed trzema laty albumowi „Valonielu”. Zderzenie blackmetalowej surowości z astronomicznym rozmachem space rocka wprawiło w zachwyt słuchaczy pod każdą szerokością geograficzną.

Nowa płyta Finów ukaże się pod skrzydłami Svart Records, a tuż po jej premierze Oranssi Pazuzu wyruszą w europejską trasę koncertową. Ich spowite psychodelicznymi oparami dźwiękowe ceremonie odwiedzą również trzy polskie miasta – Wrocław, Warszawę i Kraków. To przedwiośnie ma szansę na długo zapaść w pamięć miłośników podróży do wnętrza otchłani.

Jako support wystąpi zespół Fleshworld, który nie bierze przykładu z nikogo. Powstał w 2010 roku jako duet wykonujący muzykę elektroniczną/trip-hop i zamiast stopniowo łagodzić swoje brzmienie, wykonuje muzykę coraz bardziej ekstremalną i wymagającą. Bez konkretnych planów, bez narzucania sobie ograniczeń – wszystko jest efektem naturalnego rozwoju i aktualnych fascynacji.

Więcej szczegółów na poniższym plakacie oraz pod tym linkiem.

Image

MLWZ album na 15-lecie