Dagadana już od ośmiu lat znakomicie łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music. Tym razem zespół zwrócił się w stronę dziś już nieco zapomnianej muzyki ludowej. Na nowej płycie znalazły się tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski (m.in. z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski), ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie, a także jeden wyjątkowy utwór nagrany po chińsku wspólnie z poznanym w Pekinie zespołem North Lab. Trzon nowego albumu "Meridian 68" stanowią ludowe piosenki z Polski i Ukrainy. Artystki inspiracji szukały w różnych źródłach: u swoich bliskich, podczas warsztatów muzyki etnicznej, w książkach. Z kolei wschodni kierunek to wynik spotkania z niezwykłymi muzykami: Hassibagenem z Mongolii i Aiys Songiem z Chin podczas wizyty zespołu w Pekinie. "Do Chin po raz pierwszy dotarliśmy przy okazji przygotowań do Euro 2012".
Debiutancka płyta "Maleńka" zyskała uznanie mediów oraz opiniotwórczych postaci świata kultury, a Program III Polskiego Radia udzielił jej swojego patronatu. Zespół został też nominowany do Fryderyków 2011 w dwóch kategoriach: Album Roku Folk/Muzyka Świata oraz Fonograficzny Debiut Roku (w pierwszej kategorii udało się zdobyć statuetkę). Ich drugi album - "Dlaczego nie" był nominowany do Fryderyków 2012 w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata. Trzecia płyta - "List do Ciebie" (z poezją Janusza Różewicza) - spotkała się z uznaniem środowiska muzycznego i literackiego.
Najnowszy album "Meridian 68" znalazł się na 8. miejscu najbardziej prestiżowego zestawienia płyt z muzyką świata World Music Charts Europe oraz na 14. miejscu Transglobal World Music Chart.
Daga Gregorowicz - wokal,elektronika
Dana Vynnytska - wokal, instrumenty klawiszowe
Mikołaj Pospieszalski - wokal, kontrabas
Bartosz Mikołaj Nazaruk - perkusja
08.07, godz. 18:00 CIESZYN, Festiwal Kręgi Sztuki, Teatr im. A. Mickiewicza, Bilety - 10 zł;
09.07, godz. 20:00 KRAKÓW, Festiwal EtnoKraków/ Rozstaje, Plac Wolnica, wstęp wolny