Album z progresywnymi nagraniami grupy Hades

Artur Chachlowski

Wytwórnia Kameleon Records zapowiada album CD "Taniec Światowida" z archiwalnymi progresywnymi nagraniami zespołu Hades.

Założony przez Lecha Niedźwiedzińskiego na początku lat 70. w Lesznie zespół Hades (występujący z początku pod nazwą Uśmiech Hadesu), niestety nie doczekał się nigdy profesjonalnych nagrań. Za to przez całą dekadę lat 70. z powodzeniem brał udział w różnych festiwalach i przeglądach muzycznych, wyrabiając sobie całkiem solidną markę wśród lokalnych słuchaczy. Pomimo że zespół działał niejako w drugim obiegu, to w ich muzyce nie znajdziecie cienia amatorszczyzny, czy braku profesjonalizmu. Wszystko jest wymyślone i wykonane na zawodowym poziomie. Do pełni szczęścia zabrakło jedynie wizyty w zawodowym studio.

W pierwszym okresie swojej działalności, grupa wykonywała bardziej ostrą muzykę – zbliżoną do dokonań Led Zeppelin, czy ZZ Top, natomiast później zwróciła się ku klimatom progresywnym zahaczającym także o art i jazz rock. Muzycy wprowadzili do swoich utworów więcej partii instrumentalnych i postawili na dłuższe formy. I właśnie tego typu nagrania wypełniają ten album. Chociaż powstały one w latach 1979-1980 to stylistycznie można by je usytuować co najmniej pięć lat wcześniej.

Opus magnum CD to tytułowa, trzyczęściowa, piętnastominutowa suita.  Płyta zawiera także drugą wersję suity, niestety odstającą jakościowo od reszty materiału, ale z punktu widzenia historycznego i artystycznego jej zaprezentowanie wydawało się wydawcy koniecznością.

Krążek uzupełniają trzy krótsze, pięciominutowe nagrania: oparty na bardzo nośnym motywie – "Fetysz" ma w sobie coś z klimatów Santany i Wishbone Ash, "Sesja letnia" – to swingujący rozimprowizowany, numer zdecydowanie ciążący w stronę jazzu, a "Blues o włosach" – jak sama nazwa wskazuje - to blues, a zarazem jedyny kawałek na płycie okraszony partią wokalną.

Całość opakowana została w specjalnie namalowaną, bardzo klimatyczną, baśniową okładkę, przedstawiajacą taniec nimf wokół tytułowego Światowida.

W środku znajduję się też esej opisujący historię zespołu.

KUP CD

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie The Watch plays Genesis na koncertach w Polsce już... za rok Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia