W niedzielę, 15 września w ramach „Fortepianów Wolności" w unikatowej scenerii Księżego Młynu (Łódź, Stacja Księży Młyn/Koci Szlak) zagra wybitny pianista – Kuba Sokołowski. W programie tematy z filmów i bajek dla dzieci. Występ rozpocznie się o godz. 14, udział w nim jest bezpłatny.
Kuba Sokołowski to pianista, kompozytor i wykładowca Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2010 roku czynnie związany ze środowiskiem sztuki improwizowanej jak i akademicką klasyką. Stypendysta School Of Improvisational Music. Jako solista współpracował, realizując fonograficzne projekty z zespołem Hedone oraz artystami: Michałem Jeziorskim (duet Apollos), Maciejem Obarą, Tomaszem Dąbrowskim, Evanem Ziporynem, Mikołajem Pałoszem.
Program koncertu wypełnią kompozycje, pochodzące ze ścieżek dźwiękowych popularnych filmów. Wielbicieli polskiej historii i polskich melodii powinny oczarować nowe wykonania motywów przewodnich z filmów: „Dom”, „Polskie Drogi”, „Noce i dnie”, „Zmiennicy” czy „Vabank”. Artysta sięgnie również po kompozycje Seweryna Krajewskiego, Krzysztofa Komedy i Zbigniewa Preisnera.
Wielbicieli melodii z bajek powinny oczarować nowe wykonania motywów doskonale znanych z filmów Disneya. W programie koncertu usłyszymy między innymi tematy z filmów dla najmłodszych: „Mała Syrenka”, „Piękna i Bestia”, „Coco”, „Toy Story” , „Gdzie Jest Nemo”, „Akademia Pana Kleksa”, „Kopciuszek”, „Mulan”. To już ostatni tegoroczny koncert „Fortepianów Wolności”, dlatego artysta przygotował również coś specjalnego, sięgnie po fragmenty soundtracków z filmów: „American Beauty”, „Spiderman”, „Fortepian”.
Ścieżka dźwiękowa tego ostatniego z tytułów, wydana na płycie CD sprzedała się w ponad trzech milionach egzemplarzy. Skomponował ją Michael Nyman. Muzyka kompozytora została wykorzystana w filmie dokumentalnym „Człowiek na linie”, który w 2009 r. zdobył Oscara oraz nagrodę BAFTA. W tym samym roku jego partytura do filmu „Wymazać Dawida” zdobyła nagrodę za „najlepszą oryginalną ścieżkę dźwiękową” podczas East End Film Festival w Londynie. W 2017 r. podczas Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit Michael Nyman otrzymał nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem” w uznaniu za „szczególną wrażliwość muzyczną”.
Zadanie „Fortepiany Wolności” jest realizowane dzięki finansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.