Clockwork - Unbreakable EP

Artur Chachlowski, Clockwork - Unbreakable EP

Clockwork to progrockowy zespół pochodzący z Holandii. Powstał w 2007 roku, a już na początku 2010r. wydał swój debiutancki album. Wydana pod koniec sierpnia czteroutworowa EP-ka „Unbreakable” jest drugim wydawnictwem zespołu, na którym Clockwork przedstawia żywą muzykę nacechowaną wykonawczą wirtuozerią oraz młodzieńczą spontanicznością i entuzjazmem.

Grupę tworzą Bas Welling (gitara), Ivo Cleven (perkusja), Remy Smeets (syntezatory) i Sjon Bremmer (gitara basowa). Spotkali się w szkole średniej i połączyło ich zamiłowanie do grania progresywnej muzyki rockowej. Podobno już po trzech próbach rozpracowali w najdrobniejszych szczegółach siedem coverów utworów z repertuaru Dream Theater, dlatego też szybko mogli występować na żywo. Kilka miesięcy później otrzymali zaproszenie do udziału w programie realizowanym przez jedną z holenderskich stacji telewizyjnych, podczas którego wykonali instrumentalny utwór „The Discovery”.  Szybko postanowili jednak wyjść poza ramy instrumentalnego rocka, dokooptowali więc do składu wokalistę Roba Bolda i zaczęli regularnie koncertować oraz przygotowywać materiał na debiutancki album, który 2 sierpnia 2010 roku wydali własnym sumptem pod tytułem „Dawn”.

Kolejne lata to połączenie okazjonalnych koncertów i tworzenie nowej muzyki. W 2014 roku zespół podpisał kontrakt z wytwórnią RVPrecords, która wznowiła płytę "Dawn" i udostępniła ją na wszystkich popularnych serwisach strumieniowych. Niedługo potem sytuacja skomplikowała się, gdyż wokalista ze względów zdrowotnych zmuszony był opuścić zespół. Mimo tych przeciwności zespół nadal pisał nową muzykę i występował na żywo z instrumentalnym repertuarem, zarówno własnym, jak i innych wykonawców, głównie z katalogu Dream Theater i Liquid Tension Experiment. Jednym z najważniejszych momentów tamtego okresu był występ z orkiestrą Concordia Treebeek w programie Classic Meets Rock w 2015 roku.

Pomimo upływu kolejnych lat, Clockwork do dzisiaj pozostaje formacją bez wiodącego wokalisty. Jednak, by przypomnieć się muzycznemu światu i by napisane nowe utwory nie trafiły na zawsze do szuflady, zespół postanowił wydać EP-kę z gościnnie śpiewającym na niej wokalistą. Wybór padł na Jana Willema Ketelaersa, który występował m.in. ze znaną formacją Arjena Anthony’ego Lucassena, Ayreon, wykonując na żywo partie śpiewane oryginalnie na studyjnych płytach przez Jamesa LaBrie. O nawiązaniu współpracy z zespołem Clockwork Ketelaers mówi tak: "Znamy się z Basem już od długiego czasu, więc kiedy tylko poprosił mnie, bym stanął za mikrofonem na nowej płycie EP-ce, od razu rozpocząłem słuchanie muzyki Clockwork i praktycznie wcale się nie zastanawiałem. Zgodziłem się natychmiast. Praca z tymi utalentowanymi facetami była naprawdę ekscytująca i mam nadzieję, że efekty naszych wspólnych wysiłków spodobają się wszystkim".

Na EP-ce „Unbreakable” znajdujemy cztery kompozycje. Trzy z nich to premierowe piosenki, a czwarta – „Daughter Earth” - to remake dziewięciominutowego utworu z pierwszej płyty. Trzeba podkreślić, że Clockwork potrafi grać zarówno dynamicznie, jak i atmosferycznie. To bardzo wszechstronny i utalentowany zespół, którego styl mieści się w muzycznym trójkącie, którego wierzchołkami wydają się być zespoły (albo, by być bardziej precyzyjnym, muzyka zespołów) Pink Floyd, IQ i Dream Theater. Dobre, łatwo zapamiętywalne melodie, biegłość wykonawcza oraz swoista progrockowa przebojowość – to cechy produkcji grupy Clockwork.  Wyraźnie słychać to wszystko w utworach „Unbreakable”, „Test Of Time” i przede wszystkim w najlepszym w tym gronie „Subject To Change”. Bywa też epicko, jak chociażby we wspomnianej już kompozycji „Daughter Earth”. We wszystkich utworach Clockwork prezentuje szeroki wachlarz rozlicznych muzycznych atrybutów. Dlatego warto go poznać. Warto posłuchać. I warto śledzić jego dalsze losy. Może Ketelaers zostanie na dłużej w Clockwork, bo na omawianej dzisiaj EP-ce spisał się naprawdę znakomicie?...

EP-ka „Unbreakable” dostępna jest online za pośrednictwem m.in. iTunes, Spotify, Deezer, Juke, Google, Amazon itp., a także jako fizyczny krążek CD, który do dystrybucji wprowadziła firma www.RVPrecords.com. Polecam!

MLWZ album na 15-lecie