Archive - Kraków, Teatr Nowa Łaźnia, 26.03.2015

Paweł Świrek

ImageZespół Archive dosyć często odwiedza nasz kraj. Koncert w Krakowie był pierwszym z polskiej części nowej trasy koncertowej kapeli. Zanim cała drużyna pojawiła się na scenie, miała miejsce prezentacja filmu „Axiom” - opartego na muzyce grupy Archive i pochodzącej z albumu o tym samym tytule. Jak pamiętamy, w ubiegłym roku na płycie ukazała się ścieżka dźwiękowa do tego filmu, a jej małoleksykonowe omówienie można znaleźć pod tym linkiem.

Około 19:40 ekipa techniczna zdemontowała ustawiony na scenie ekran, przygotowując ją tym samym na występ popularnych Anglików. W tym czasie Teatr Nowa Łaźnia pękał już w szwach, albowiem koncert został całkowicie wyprzedany. Punktualnie i zgodnie z zapowiedziami na scenie pojawili się muzycy z grupy Archive, a ich występ rozpoczął się od „Feel It” – utworu pochodzącego z najnowszej płyty zatytułowanej „Restriction”. W czasie tej pierwszej prezentacji można było podziwiać efektowną grę świateł, a także wspaniałe popisy muzyków. Mnie szczególnie utkwił w pamięci popis gry basisty.  Drugi utwór – „Kid Corner” - zrobił na mnie nieco większe wrażenie. Nieco gorzej było momentami z oświetleniem – błyskanie stroboskopem, co jakiś czas, przyprawiało o ból głowy. Z racji dużej liczebności publiczności, w Teatrze Nowa Łaźnia momentami było bardzo duszno. Nie narzekałem jednak za bardzo, gdyż patrząc na to z drugiej strony trudno znaleźć w Krakowie drugi, tak duży obiekt na występ tak popularnego zespołu – chyba tylko Hala Wisły, ale tam z nagłośnieniem jest zdecydowanie gorzej.

ImageW trakcie koncertu Archive zagrał sporo utworów z ostatniego albumu, przeplatając je ze starszymi kompozycjami. Jednak całość specjalnie mnie nie powaliła. Niby jest to grupa popularna w Polsce, ale koncert - moim zdaniem - wypadł co najwyżej przeciętnie. Poza popisami muzyków, przecinanymi stroboskopowym lub czerwonym światłem, nie znalazłem nic, co mógłbym z tego występu zapamiętać. Muzycy zagrali tylko jeden utwór na bis – „Lights”, tak jakby chcieli możliwie szybko zejść ze sceny. Rutyna? Gwiazdorstwo? Woda sodowa?... Mam nadzieję, że następnym razem będzie lepiej.

 

 

Setlista:

1. Feel It
2. Kid Corner
3. You Make Me Feel
4. Dangervisit
5. Black and Blue
6. Nothing Else
7. Blood in Numbers
8. Bullets
9. Ruination
10. Crushed
11. Conflict
12. Violently
13. End of Our Days
14. Bridge Scene
15. Ride in Squares
16. Ladders
17. Numb
Bis:

18. Lights

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie The Watch plays Genesis na koncertach w Polsce już... za rok Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia