Anekdoten - bio

Agnieszka Lenczewska

ImageWychwalany przez krytyków i uwielbiany przez fanów szwedzki zespół Anekdoten wyruszy w tym roku na trasę koncertową, podczas której zaprezentuje utwory z najnowszego albumu "Until All The Ghosts Are Gone" oraz najbardziej popularne kompozycje ze swojego starszego repertuaru. Zawita też na festiwal Ino-Rock, by jak zawsze zachwycać nastrojem, potężnymi riffami, dynamiką, złożonymi aranżacjami i melodyjnością kompozycji.

Anekdoten występuje obecnie w pięcioosobowym składzie po dołączeniu gitarzysty Marty'ego Willsona-Pipera (eks-The Church i All About Eve), który nadał nowego wymiaru brzmieniu grupy, mogąc się poszczycić bardzo eklektycznymi doświadczeniami, które obejmują psychodelię, goth, punk i angielski folk.

Szerokie wykorzystanie mellotronu przez grającą na wiolonczeli i instrumentach klawiszowych Annę Sofi Dahlberg pozwala tworzyć melodyjne muzyczne pejzaże z kontrastującymi gitarami Nicklasa Barkera i Marty'ego Willsona-Pipera i sekcją rytmiczną perkusisty Petera Nordinsa i basem Jana Erika Liljestroma. Partie wokalne Nicklasa i Jana Erika znakomicie wpasowują się w przypominające muzyczny labirynt struktury.

Historia zespołu to dwadzieścia pięć porywających lat, sześć studyjnych i dwa albumy live, koncerty w całej Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii i Ameryce Południowej.

A wszystko zaczęło się w 1991r. od spotkania Anny Sofi Dahlberg, Nicklasa Barkera, Petera Nordinsa i Jana Erika Liljestroma, którzy założyli zespół grający do dziś w niezmienionym składzie.

Debiutancki album grupy "Vemod" ukazał się w 1993r. i wywołał spore poruszenie w kręgach progresywnych, otwierając muzykom drogę do pierwszej europejskiej i amerykańskiej trasy. Drugi album, "Nucleus" z 1995r. był wydawnictwem bardziej surowym i szorstkim. Część fanów i krytyków uznała go za zbyt ciężki i diaboliczny, inni uważali, że to wielki krok naprzód w rozwoju grupy. "Nucleus" potwierdził pozycję Anekdoten na scenie progresywnej i dziś uważany jest przez wielu za album kultowy. Trzecia płyta, "From Within" z 1999r. była odejściem od inspirowanego latami 70. rocka progresywnego w stronę bardziej nowoczesnych brzmień. "Gravity" z 2003r. jest chyba najbardziej przystępnym albumem w dyskografii grupy i jako taki podzielił fanów na dwa obozy - na tych, którzy uznali, że muzyka Anekdoten stała się zbyt łagodna i melodyjna oraz na tych, którzy uważali, że zespół staje się coraz lepszy. Piąte studyjne wydawnictwo "A Time Of Day" ukazało się w kwietniu 2007r. nakładem należącej do zespołu wytwórni i potwierdziło, że Anekdoten nie uznają żadnych muzycznych kompromisów. Sami muzycy uważają, że na tym albumie osiągnęli pełnię swoich twórczych możliwości, z czym zgadza się większość fanów.

Po premierze znakomitego "Until All The Ghosts Are Gone" z 2015 roku przyjdzie teraz czekać na kolejne propozycje grupy, którymi na pewno zaskoczy i zadziwi.

Na razie - po 13 latach przerwy - powróci do Polski, by świętować swoje 25-lecie na IX edycji festiwalu Ino-Rock.

Skład zespołu:

Nicklas Barker - guitar, vocals

Anna Sofi Dahlberg - keyboards, cello

Jan Erik Liljeström - bass, vocals

Peter Nordins - drums

+

Marty Willson-Piper - guitar

Dyskografia:

Albumy studyjne:

Vemod (1993)

Nucleus (1995)

From Within (1999)

Gravity (2003)

A Time of Day (2007)

Until All The Ghosts Are Gone (2015)[3]

Kompilacje:

Chapters (2009)

Albumy koncertowe:

Live EP (1997)

Official Bootleg: Live in Japan (1998)

Waking The Dead, Live In Japan 2005 (2005) 
MLWZ album na 15-lecie Steven Wilson na dwóch koncertach w Polsce w czerwcu 2025 roku Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie The Watch plays Genesis na koncertach w Polsce już... za rok Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia