Bjorn Riis Band - biografia

Aleksandra Olcia Wojcińska

Założyciel zespołu Airbag, jeden z największych muzycznych romantyków, który gościł już na Ino Rocku ze swoją macierzystą grupą w 2010 roku, po ośmiu latach powraca na festiwal z solowym materiałem. Bjorn Riis jak nikt inny potrafi czarować swoim głosem i Gilmourowską grą na gitarze, poruszając dusze wrażliwych słuchaczy. Do Inowrocławia zawita, aby promować najnowsze wydawnictwo "Coming Home", będące suplementem do ubiegłorocznego solowego albumu "Forever Comes To An End".

Muzyczna przygoda Bjorna Riisa i członków zespołu Airbag rozpoczęła się w 1994 roku od szlifowania techniki i kształtowania stylu poprzez wykonywanie coverów zespołu Pink Floyd. Nazwa grupy wykształciła się jednak dopiero dziesięć lat później, gdy przyjaciele dzięki wykorzystaniu możliwości Internetu udostępnili w sieci swoje pierwsze autorskie nagrania, w tym demo "Sounds That I Hear". W latach 2006-2008, na profilu MySpace, zarejestrowano ponad 110 tysięcy odsłuchów poszczególnych utworów zespołu. Tak duże zainteresowanie słuchaczy przyczyniło się do zaproszenia Airbag na wspólne występy z takimi tuzami wyrafinowanego rocka, jak Riverside, The Pineapple Thief oraz Gazpacho.

Debiutancki album grupy "Identity" ukazał sie w 2009 roku i spotkał się z bardzo pozytywnymi opiniami fanów nietuzinkowych dźwięków. Kolejny, wydany w 2011 roku "All Rights Removed" zaintrygował słuchaczy jeszcze bardziej, urzekając pięknem progresywnych pejzaży i niezwykłą emocjonalnością.

Dwa lata później Norwegowie pochwalili się trzecim wydawnictwem. "The Greatest Show On Earth" dorównał poziomem dwóm poprzednim albumom, wzbogacając brzmienie zespołu o elementy bliższe stylistyce hardrockowej. Sukces medialny przyczynił się do wspólnych występów Airbag z tak znanymi artystami sceny progresywnej, jak Marillion, Yes, Saga czy Neal Morse, na największych festiwalach, między innymi Night Of The Prog oraz Cruise To The Edge.

W listopadzie 2014 roku lider Airbag postanowił podzielić się z fanami bardziej osobistymi emocjami i przedstawić solowe dzieło, stylistycznie nie odbiegające jednak od twórczości macierzystego zespołu. "Lullabies In A Car Crash" to poruszająca opowieść o strachu przed odrzuceniem, samotnością i stratą, okraszona dźwiękami o filmowym potencjale, stanowiącymi hołd dla artystów będących dla twórcy największą inspiracją.

Drugie solowe wydawnictwo Riisa ukazało się rok po premierze czwartej płyty Airbag, "Disconnected". "Forever Comes To An End", podobnie jak debiut wyprodukowany został przez muzyka i wydany w niezależnej wytwórni Karisma Records. Do współpracy nad płytą, tak jak nad pierwszym albumem, Riis zaprosił swoich przyjaciół: perkusistę Airbag Henrika Fossuma, wokalistę grupy Asle Tostrupa, gitarzystę Simena Valldala Johannessena z Oak, Vegarda Sleipnesa z Subsonic Society oraz norweską wokalistkę Sichelle McMeo Aksum. Siedem zawartych na albumie utworów to muzyczna podróż do czasów nastoletnich, gdy kształtował się gust muzyczny artysty - brzmienie kompozycji jest wypadkową wpływów twórczości Pink Floyd, Marillion, Porcupine Tree, a także... Black Sabbath oraz Kiss.

Przez lata działalności na progresywnej scenie niezależnej, Bjorn Riis wykształcił swój własny, charakterystyczny styl muzyczny, będący kombinacją muzyki klasycznej, rocka progresywnego, elektroniki oraz specyficznej skandynawskiej mrocznej melancholii. Na najnowszym wydawnictwie artysta po raz kolejny daje dowód na to, że najpełniej potrafi wyrazić swoje uczucia grając przepiękne gitarowe solówki, tak bliskie wszystkim miłośnikom artrockowych muzycznych pejzaży. Doskonale pasują one do jego delikatnej, ciepłej barwy głosu, malowniczych klawiszowych krajobrazów oraz subtelnych partii gitary akustycznej. Tak właśnie brzmi wydany w tym roku minialbum "Coming Home", stanowiący przepiękne uzupełnienie solowych dokonań Riisa. Płyta utrzymuje równy poziom poprzednich wydawnictw i wpisuje się w melancholijny klimat, którego podstawę stanowią muzyczny minimalizm, balladowa melodyjność, przestrzenne pejzaże oraz liryczna szczerość.

Już pod koniec sierpnia będziemy mieli okazję doświadczyć wyjątkowej atmosfery i poddać się magii tej wspaniałej muzyki podczas występu Bjorna Riisa i przyjaciół na inowrocławskim festiwalu.

 

Zespół pojawi się w Polsce w składzie:

Bjørn Riis - guitar, vocals

Ole Michael Bjørndal - guitar

Simen Valldal Johannessen - keyboards

Kristian Hultgren - bass

Henrik Fossum - drums

 

Dyskografia solowa:

Lullabies In A Car Crash (2014)

Forever Comes To An End (2017)

Coming Home EP (2018)

 

Dyskografia Airbag:

Come On In (EP 2004)

Safetree (EP 2006)

Identity (2009)

All Rights Removed (2011)

The Greatest Show on Earth (2013)

Disconnected (2016)

 

Bjorn Riis w Internecie:

http://www.bjornriis.com/

https://www.facebook.com/BjornRiisMusician/

 

Na podstawie materiałów informacyjnych Rock Serwis

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!