Crippled Black Phoenix - bio

Aleksandra Wojcińska

Dwunasta edycja festiwalu Ino-Rock, podobnie jak jego jedenasta odsłona upłynie pod znakiem muzycznej rywalizacji dwóch państw. Idąc za przykładem zeszłorocznego starcia polsko-norweskiego, tym razem organizatorzy festiwalu zaproponowali zestaw polsko-angielski (przy czym Anglia jest reprezentowana przez liczną delegację z Liverpoolu). Pierwszym zagranicznym wykonawcą, który pojawi się na deskach Teatru Letniego będzie rezydujący w Wielkiej Brytanii, międzynarodowy kolektyw Crippled Black Phoenix.

Ośmioosobowa grupa dowodzona przez multiinstrumentalistę i pomysłodawcę przedsięwzięcia Justina Greavesa, w ciągu piętnastoletniej kariery wydała osiem albumów studyjnych, powierzając w 2016 roku dystrybucję ostatnich swoich dokonań amerykańsko-francuskiej niezależnej wytwórni Season Of Mist.

Twórczość zespołu już od samego początku działalności sprawiała problem recenzentom, którzy próbowali przypisać ją do konkretnego gatunku muzycznego. Dominują w niej rozbudowane kompozycje, w których post rockowe gitarowe ściany dźwięku ścierają się z progresywnymi solówkami, klawiszowymi przestrzennymi pejzażami, szczyptą elektroniki, psychodelii, stoner rocka, elementami folku i metalowymi galopadami, tworząc wielowarstwowe dźwiękowe opowieści, dotykające zarówno osobistych zagadnień dotyczących każdego człowieka, jak i globalnych problemów trapiących współczesną ludzkość.

Pierwsze pomysły pod szyldem Crippled Black Phoenix Greaves zarejestrował w 2004 roku, w postaci niezobowiązujących, luźnych improwizacji, które rodziły się w jego głowie jeszcze w czasach, gdy grał na perkusji w Iron Monkey i Electric Wizard. Zachęcony do działania przez basistę Daniela Aitchisona, zaprosił do współpracy innych muzyków, którzy wraz z nim i wspomnianym założycielem Mogwai stworzyli podwaliny zespołowego stylu. Nazwa projektu została zaś zainspirowana tekstem Johnny'ego Morrowa do utworu "Big Loader" z debiutanckiego wydawnictwa Iron Monkey.

W kolejnych latach skład zespołu na poszczególnych albumach ulegał zmianom, głównie ze względu na zaangażowanie artystów w inne muzyczne projekty. Nie miało to jednak wpływu na wypracowanie charakterystycznego stylu, łączącego tradycję progresywnego malowania dźwiękami w stylu Pink Floyd z nowoczesnością w postaci elementów elektroniki i cięższych brzmień. Greaves upodobał sobie przede wszystkim długie, spokojnie rozwijające się formy, w których nie brakuje melancholii i harmonijnie snujących się melodii, wzbogaconych odrobiną mroku i przełamanych dynamicznymi akcentami. Ich wyjątkowość ujawnia się przede wszystkim podczas występów na żywo.

W Inowrocławiu Greaves i przyjaciele zaprezentują przede wszystkim kompozycje z ubiegłorocznego wydawnictwa "The Great Escape". Ośmioosobowy skład gwarantuje bogatą, barwną paletę muzycznych doznań, sceniczną spontaniczność i świetną zabawę, o czym można było przekonać się w grudniu 2016 roku w warszawskiej Progresji, podczas koncertu promującego "Bronze". Czym muzycy zaskoczą tym razem dowiemy się już pod koniec sierpnia.

Zespół wystąpi w składzie:  

Justin Greaves: gitara, wokal wspierający, bas, perkusja
Daniel Änghede: gitara, wokal
Mark Furnevall: syntezator, klawisze, organy, wokal wspierający
Helen Stanley: fortepian, klawisze, trąbka, wokal

Ben Wilsker: perkusja
Tom Greenway: bass
Jonas Stålhammar: gitara, wokal wspierający
Belinda Kordic: wokal

Wybrana dyskografia:

A Love of Shared Disasters (2007)

200 Tons of Bad Luck (2009)

The Resurrectionists/Night Rider (2009)

(Mankind) The Crafty Ape (2011)

No Sadness or Farewell (2012)

White Light Generator (2014)

Bronze (2016)

Great Escape (2018)

 

Crippled Black Phoenix w sieci: www.crippledblackphoenix.co.uk 

 

Na podstawie materiałów informacyjnych Rock Serwis.

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie The Watch plays Genesis na koncertach w Polsce już... za rok Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia