Eivor Pálsdóttir, zawodowo znana jako Eivør, to artystka doskonale zestrojona z dziką naturą. Urodzona i wychowana w Syᵹrugøta (populacja: 453), maleńkiej miejscowości na jednej z północnych Wysp Owczych, piosenkarka i autorka tekstów dorastała w otoczeniu surowego, smaganego wiatrem, krajobrazu północnego Atlantyku, który, co nie jest zaskoczeniem, głęboko wpłynął na tworzoną przez nią muzykę.
Swoje wokalne przeznaczenie i siłę swojego głosu odkryła, śpiewając tradycyjne pieśni z rodziną. Na gitarze nauczyła się grać w wieku 10 lat. Jeszcze w czasach szkolnych zaczęła pisać własne utwory. Tak to wspomina: "Jednym z pierwszych artystów, który wywarł na mnie kolosalne wrażenie jako twórca, był Leonard Cohen. Rodzice mojej przyjaciółki mieli imponujący zbiór jego albumów, chodziłam więc do niej i słuchałam płyt przez cały dzień".
W wieku 16 lat Eivor nagrała swój pierwszy album, na którym znalazły się klasyczne ballady z wykorzystaniem gitary i basu. Kończą go dwie pieśni religijne śpiewane w języku duńskim, cała reszta zaś śpiewana jest w jej ojczystym języku - farerskim. Przez następne lata Eivor występowała na festiwalach folkowych w całej Skandynawii. Choć nie stroniła od jazzu i muzyki klasycznej, jej pasja do eksperymentowania zaprowadziła ją ostatecznie do świata produkcji elektronicznej. "Próbowałam się wyrwać z szufladki, w której się zamknęłam" - powiedziała. "Czasami, kiedy zagłębiasz się bardziej w to, co próbujesz tworzyć, docierasz do rozstajów dróg, gdzie musisz podjąć pewne decyzje, które mogą cię poprowadzić w zupełnie innym kierunku".
Z biegiem lat kariera Eivor nadal kwitła. Artystka wydała kilka udanych albumów, z których każdy pokazywał jej rozwój. Drugi album, "Krákan", wydany w 2003 roku, jeszcze bardziej ugruntował jej obecność na scenie muzycznej, zdobywając uznanie w kategorii „obiecujący talent”. Zdolności Eivor do łatwego przełączania się między różnymi językami, w tym farerskim, islandzkim, duńskim i angielskim, dodatkowo dodało głębi i atrakcyjności jej muzyce.
Międzynarodowy sukces Eivor nastąpił w 2015r. wraz z albumem "Bridges". Nawiedzająco piękne melodie i poetyckie teksty trafiły w gusta słuchaczy na całym świecie, a ona sama zyskała grono wiernych fanów poza krajami nordyckimi. Jej hipnotyzujący wokal, często porównywany do Björk i Kate Bush, pokazał jej wszechstronność i emocjonalną głębię jako wykonawczyni.
Z ponad dziesięcioma albumami studyjnymi na koncie, a także licznymi kolaboracjami z artystami takimi jak Asgeir, John Grant, Einar Selvik (Wardruna) i Dan Heath (Lana Del Ray), Eivor może być uważana za jedną z najbardziej eklektycznych artystek skandynawskich i jedną z najbardziej hipnotyzujących wokalistek swojego pokolenia.
Zdobywczyni nagrody muzycznej Rady Nordyckiej w 2021 roku, dwukrotnie nagrodzona Icelandic Music Prize, wieloma duńskimi nagrodami Music Folk Awards, a także Faroese Music Award, Eivor jest częścią nowej fali nordyckich artystów, którzy szybko budują pasjonujące międzynarodowe grono fanów dzięki muzyce, która czerpie z ich tradycyjnego, wielowiekowego folkloru kulturowego i muzycznego. Według ostatnich danych, muzyka Eivor została odtworzona blisko 1 miliard razy, a ona sama gra wyprzedane trasy koncertowe w Skandynawii, Europie i Stanach Zjednoczonych.
Eivor jest również autorką ścieżek dźwiękowych do wszystkich sezonów flagowego serialu Netflix „The Last Kingdom” (współtworzonej z nominowanym do nagrody Ivor Novello/BAFTA Johnem Lunnem).
Nowy oficjalny album The Last Kingdom "Destiny Is All" - napisany i wyprodukowany przez Johna Lunna, Eivor i Danny'ego Saula - został wydany na początku 2023 roku.
Eivor pojawiła się również niedawno na ścieżce dźwiękowej do gry God of War Ragnarök oraz na ścieżce dźwiękowej do przebojowej gry wideo i wystąpiła na jubileuszowym koncercie z okazji 10-lecia Game Awards w The Hollywood Bowl w Los Angeles w czerwcu.
Obecnie artystka pracuje nad nowym albumem, który ma zostać wydany w 2024 roku.
Występ w Inowrocławiu będzie dla Eivor drugą okazja do spotkania z publicznością festiwalową. Poprzednia wizyta w 2021 roku pozostawiła widzów w stanie zachwytu, a i piosenkarce spodobało się na tyle, iż zapragnęła powrócić do Inowrocławia. Stąd jej ponowny udział w Ino-Rock festiwal, którego nie wolno przegapić!
WYBRANA DYSKOGRAFIA:
Eivor Pálsdóttir - 2000
Krákan - 2003
Eivor - 2004
Trollabundin - 2005
Mannabarn / Human Child - 2007
Live - 2009
Larva - 2010
Room - 2012
The Color Of Dark - 2014
Slor - 2015
Bridges - 2015
At The Heart Of A Selkie - 2016
Live In Tórshavn - 2018
SEGL - 2020
W INTERNECIE:
FB: https://www.facebook.com/eivormusic
Instagram: https://www.instagram.com/eivormusic/
Bandcamp: https://eivor.bandcamp.com/album/segl
Na podstawie materiałów informacyjnych Rock Serwis.