Folkowa dusza zakorzeniona w słowiańskiej ziemi wyrastająca wśród energetyzujących aranżacji. Trudno ich jednoznacznie przypisać do jednego nurtu. Poruszają się między folkiem, rockiem i ciężkim głębokim metalowym brzmieniem. Większość tekstów czerpią zarówno z tradycji polskiej wsi, jak i z kultury naszych wschodnich sąsiadów. Nie boją się eksperymentować i łamać schematy. Silne kobiece wokale oparte na śpiewie klasycznym i białym głosie przeplatają się wzajemnie na kanwie elektryzujących dźwięków gitary, głębokiego basowego brzmienia i mocnej perkusji, oswojonych delikatnymi brzmieniami instrumentów perkusyjnych i skrzypiec. Ich występom towarzyszy nieprawdopodobna energia i klimat rodem z Łysej Góry.
Zespół powstał w Piasecznie w 2012 roku. Został utworzony przez trójkę pasjonatów muzyki (Marta Jędrzejczyk – wokal, Krystian Jędrzejczyk – perkusja, Dorota Filipczak-Brzychcy – wokal), którzy śpiewając pewnego wieczoru przy ognisku pieśni ludowe, postanowili połączyć muzykę folkową z ciężkimi brzmieniami. Do tria wkrótce dołączyli: Piotr Maleszyk – bas, Krzysztof Rukat – gitara oraz Grzegorz „Laser” Lasek, który urozmaicił muzykę brzmieniem instrumentów perkusyjnych. Jakiś czas później skład uzupełnił Dawid Banasiuk, który dodał folkowy element w postaci partii fletu.
Tempo pracy muzyków było na tyle zawrotne, że już w 2013 udało im się zarejestrować pierwszy album - „To i hola” , który charakteryzował się mieszanką rocka, folku, metalu oraz progresywnej rytmiki. W 2015 roku zespół opuścił Dawid Banasiuk, a na jego miejscu pojawiła się Sylwia Biernat, która wzbogaciła muzykę Łysej Góry brzmieniem skrzypiec. Grupa zaczęła intensywne prace nad kolejnym albumem. W międzyczasie kolejny muzyk, Piotr Maleszyk opuścił szeregi zespołu. Wkrótce zastąpił go Paweł Piotrowicz, który wziął aktywny udział w tworzeniu kolejnej płyty „Siadaj, nie gadaj”, wydanej w 2017 roku.
Latem tego samego roku muzycy zagrali pierwsze koncerty poza granicami kraju i to w miejscu wyjątkowym, bo w Norwegii na festiwalu Wikingów. W tym czasie narodził się pomysł stworzenia i umieszczenia na płycie akustycznych nagrań. Przy wykorzystaniu tak oryginalnych instrumentów jak fidel płocka, bęben sznurowy, djembe czy saz. Powstał album „Oj, Dolo”, wydany w kwietniu 2018.
W tym samym roku zespół opuścił Krzysztof Rukat. Na jego miejsce przyszedł znany m.in. z progmetalowego zespołu Indukti Piotr Kocimski. Łysa Góra przygotowała kolejne utwory na swój czwarty już album. Ten miał swoją premierę w 2023 i nosił tytuł „W ogniu świat”.
Był on zarazem pożegnaniem z Sylwią Biernat, która opuściła zespół. Z początkiem 2024 zastąpiły ją… dwie nowe dziewczyny: skrzypaczka Karolina Sienkiewicz i wiolonczelistka Klaudia Fedyryszyn.
Łysa Góra rozpocznie drugi dzień festiwalu Ino-Rock. Pojawi się na scenie w sobotę 24.08. o godz. 16:30
SKŁAD ZESPOŁU:
Dorota Filipczak-Brzychcy - wokal
Klaudia Fedyryszyn -wiolonczela, wokal
Karolina Sienkiewicz - skrzypce, wokal
Krystian „Krystek” Jędrzejczyk – perkusja, wokal
Piotr Kocimski - gitara elektryczna, wokal
Paweł Piotrowicz - gitara basowa, wokal
DYSKOGRAFIA:
To i hola (2013)
Siadaj nie gadaj (2017)
Oj dolo (2018)
W ogniu świat (2023)
W INTERNECIE:
https://www.facebook.com/LysaGoraZespol/
https://www.instagram.com/lysagorazespol/
Na podstawie materiałów informacyjnych Rock Serwis.