Filmowy album grupy Mogwai

Artur Chachlowski,

ImageZespół Mogwai powraca z nowym albumem. Krążek „Atomic”  trafi do sprzedaży 1 kwietnia. Longplay stanowi ścieżkę dźwiękową do filmu dokumentalnego "Atomic: Living In Dread and Promise", którego reżyserem jest Mark Cousin. Kompozycje zebrane na płycie zostały zaprezentowane w nowych aranżacjach muzycznych. "U-235" to premierowy utwór zwiastujący nowe wydawnictwo formacji: https://youtu.be/BlK4iSMqqIU

Obraz Cousina koncentruje się wokół historii wykorzystania siły jądrowej, wskazując nie tylko jej negatywne następstwa jak broń atomowa, ale również pokazuje pozytywne aspekty zastosowania jej chociażby w medycynie (maszyny RTG i USG), co w znacznym stopniu wypłynęło na poprawę życia ludzi na całym świecie. W filmie wykorzystano archiwalne zdjęcia ukazujące wydarzenia jakie miały miejsce w Hiroshimie, Fukishimie czy Czarnobylu.

„Jestem dzieckiem „czasów nuklearnych”. Jako nastolatek często miałem koszmary, śnił mi się wybuch bomby atomowej. Tym niemniej fizyka była moim ulubionym przedmiotem w szkole do tego stopnia, że prawie zacząłem ją studiować na uniwersytecie. Fascynowała mnie fizyka atomowa” – mówi reżyser.

„The Atomic” to jeden z najbardziej intensywnych i satysfakcjonujących projektów w jaki do tej pory się zaangażowaliśmy. Graliśmy koncert w Hiroshimie i przy okazji tej wizyty odwiedziliśmy Park Pokoju, dlatego tematyka poruszana w filmie jest nam szczególnie bliska. Jestem dumny zarówno z obrazu jak i z naszej ścieżki dźwiękowej” – mówi Stuart Barithwaite.  Oto lista utworów:

1. Ether

2. SCRAM

3. Bitterness Centrifuge

4. U-235

5. Pripyat

6. Weak Force

7. Little Boy

8. Are You A Dancer?

9. Tzar

10. Fat Man

MLWZ album na 15-lecie