Opozycja: nowy teledysk i zaproszenie na koncert

Artur Chachlowski

ImageZ przyjemnościa informujemy o nowym teledysku wodzisławskiej formacji Opozycja, która reaktywowała się w 2013 roku z oryginalnym wokalistą Arkiem Krzywodajciem w składzie. Jednocześnie zapraszamy  na koncert Opozycji (gość specjalny: The Freuders), który odbędzie się w najbliższy czwartek w warszawskim klubie Fugazi Music Club  w Warszawie (ul. Mińska 65). https://www.facebook.com/events/576839675797863/

Link do nowego teledysku Opozycji do utworu „XXI”: https://www.youtube.com/watch?v=ZymcBrixdTU

Utwór „XXI” to kolejna po „Wyspach Obiecanych” nowa piosenka wodzisławskiej Opozycji. Tekst utworu został zainspirowany „Małym Księciem” Antoine de Saint-Exupery’ego. Są to pierwsze premierowe kompozycje tego zespołu z wokalistą Arkadiuszem Krzywodajciem od 1991 roku i wiosną tego roku trafią na ep-kę „XXI”.

Opozycja to jeden z najciekawszych i niedocenionych zespołów rockowych końca drugiej połowy lat 80. i początku 90. Grupa powstała w 1984 roku i przez 11 lat działalności wydała trzy albumy: "Krew Bohaterów" (1991), "XTC" (1994) oraz "1995" (płyta nagrana w 1995 roku, ale wydana dopiero w roku 2011).

Zaczynali od punk rocka, ale z czasem przestało im to wystarczać. Zwrócili się bardziej w stronę cold wave i post punkowej alternatywy. Wpływy takich grup jak: The Cult ,The Mission i New Model Army wyznaczały kierunki na ich muzycznej drodze. Czerpali z ich dorobków mądrze i umiejętnie, tworząc własne klimaty, unikając jednocześnie nachalnego kopiowania. Nazywani czasami „polskim New Model Army”, twierdzili, że kapela musi posiadać to „coś": swoista siłę i energię, którą nie zawsze można osiągnąć jedynie gitarowym „łojeniem".

Na scenie wypadali wyjątkowo ekspresyjnie i dynamicznie. Pierwszy raz dla większej publiczności wystąpili w Warszawie na festiwalu „Poza Kontrolą". W 1989 roku ich utwory „Krew bohaterów" „Wiara" „Kolory" oraz „Nocny gość Władyslawa B." stały się przebojami Rozgłośni Harcerskiej. W 1989 roku obok Closterkeller i Proletaryatu byli laureatami Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie oraz był stałym gościem na wielu ważnych festiwalach w Polsce, jak choćby katowickie Odjazdy czy Rock Noc w poznańskiej Arenie. W 1991 roku ukazał się album zatytułowany „Krew bohaterów", bardzo dobry i jak często bywa, niedoceniany. Jakimś sposobem udało im się na tej płycie uchwycić tę energię, o której mówili muzycy, co często bywa trudne w przypadku albumów studyjnych. W 1993 roku z zespołu odszedł Arkadiusz „Krzywy" Krzywodajć. W 1994 roku ukazał się album „XTC". Zespół po wydaniu płyty koncertował oraz nagrał materiał na trzecią płytę zatytułowaną „1995", która została wydana dopiero w 2011 roku.

MLWZ album na 15-lecie Steve Hackett na dwóch koncertach w Polsce w maju 2025 Antimatter powraca do Polski z nowym albumem Steven Wilson na dwóch koncertach w Polsce w czerwcu 2025 roku Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie The Watch plays Genesis na koncertach w Polsce już... za rok