NOCTI premierowo w Trójce

Artur Chachlowski

Kilka dni temu w radiowej Trójce miał premierę nowy utwór zespołu NOCTI, „Huragan”. Do piosenki powstał również niezwykle klimatyczny teledysk, tworzący wraz z muzyką, intrygującą całość za którą kryje się ważne przesłanie.

„Huragan”, to kolejny po „Szeptem” singiel toruńskiego zespołu, który ujrzał światło dzienne na przestrzeni kilkunastu tygodni. Piosenkę wiele różni od poprzedniczki, jednak to co łączy to, z pewnością, równie udana kompozycja i intrygujący tekst. Jaka jest jego głębia? Oddajemy głos wokaliście NOCTI oraz autorowi tekstu, Michałowi Juszkiewiczowi: „Huragan” to ważna i symboliczna piosenka. Jako artyści możemy nie tylko bawić, ale i uwrażliwiać. Takie właśnie było założenie przy tworzeniu tego kawałka. Tekst opowiada o nas, ludziach, którzy zapętleni w codzienności, w dobrobycie i konformizmie zapominają, że środowisko w którym żyjemy nie jest nieskończone. Od wielu lat naukowcy biją na alarm. Inspiracją do napisania „Huraganu” był film „Można Panikować” prof. Szymona Malinowskiego.

Do piosenki powstał również teledysk, bardzo współgrający z powyższymi słowami Juszkiewicza. On również jest twórcą obrazu i tak o nim opowiada: Klip do piosenki to symboliczna opowieść o słabościach ludzi względem naszej planety. O zanieczyszczeniu środowiska, o plastiku zabijającym nie tylko matkę ziemię, ale i każdego z nas. Obraz ten dość wyraźnie wskazuje, że jeśli się nie opamiętamy, to za rogiem będzie czekał huragan lub inna katastrofa naturalna, która po prostu nas pozamiata…

Jak widać, temat ekologii i jej wpływu na nasze życie jest tu na pierwszym planie. Michał Juszkiewicz bardzo mocno uzasadnia: Podejmujemy temat ochrony środowiska aby piosenka znaczyła coś więcej. Są to dla nas ważne sprawy. Sami widzimy jak bardzo klimat się zmienia, jak wiele mamy do stracenia. Poza sprzątaniem lasu we własnej okolicy, oszczędzaniem wody, segregowaniem śmieci co my, muzycy możemy zrobić? Trafić do serc ludzi, które nas słuchają. Jeżeli nasz utwór sprawi, że chodź kilka osób zastanowi się jakie opakowanie wybrać aby było biodegradowalne, weźmie na zakupy swoją torbę, rezygnując z tych plastikowych czy zwróci uwagę na to by nie marnować wody, to będzie dla nas duży sukces. Ludzie dzielą się na tych, którzy wiedzą wszystko najlepiej i na tych, którzy wierzą nauce. Ja jestem z tej drugiej grupy. Walka o ochronę praw zwierząt czy klimatu coraz silniej wzbiera we mnie, ponieważ bardzo wiele źródeł mówi o tym, że to już czas, że pora się obudzić. „Huragan” to romantyczny alarm dla klimatu. Wierzę, że przesłanie tej piosenki jest ważne, a ona sama dotrze do wielu ludzi otwierając ich głowy na problemy planety.

Premiera „Huraganu” odbyła się na antenie radiowej Trójki, w autorskiej audycji Tomasza Żądy. Zespół zaprezentował, oprócz premierowego również inne utwory oraz udzielił wywiadu. To z pewnością dopiero początek ofensywy NOCTI na media muzyczne, a wspomóc mają to również koncerty, które zespół zagra jesienią. Żeby być na bieżąco, mocno polecamy wam obserwować fanpage (https://www.facebook.com/zespolnocti/) zespołu. Wtedy na pewno nie przegapicie pojawienia się „Huraganu” w serwisach streamingowych, nastąpi to już za chwilę.

Teledysk "Huragan" można obejrzeć tutaj:

 

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!