Duet, którego nie spodziewał się nikt

Artur Chachlowski

Tych artystek nie trzeba przedstawiać nikomu. Debiutowały w latach 90. i od tego czasu pozostają najbardziej popularnym wokalistkami w kraju. Przez lata zgromadziły tysiące fanów, którzy wiernie śledzą ich artystyczne poczynania. 

Natalia Kukulska i Kayah nagrały właśnie wspólnie utwór „Pod powieką”, czyli preludium e-moll Fryderyka Chopina w opracowaniu symfonicznym Pawła Tomaszewskiego. Emocjonalna historia zawarta w tekście napisanym przez Kayah, znalazła swoje odbicie w poruszającym teledysku, który wyreżyserowała Olga Czyżykiewicz. 

A wszystko to w cieniu Chopina...

Rok 2020 przyniósł polskiej fonografii, jeden z najważniejszych projektów muzycznych ostatnich lat. Płyta "Czułe struny" zawiera wybrane dzieła Fryderyka Chopina, które po raz pierwszy zostały opracowane w formie utworów symfonicznych, do których powstały teksty. Do napisania jednego z nich Natalia zaprosiła Kayah. Na tym współpraca jednak się nie zakończyła.

Niekwestionowany sukces wydawnictwa nagrodzonego najpierw Złotą, a następnie Platynową Płytą otworzył kolejny rozdział, którego efektem jest reedycja albumu. Specjalne wydanie "Czułych strun" wzbogacone zostało o kolejny krążek, na którym w duecie z Natalią usłyszymy wspaniałych artystów: Kayah, Jakuba Józefa Orlińskiego oraz Matta Duska. Na albumie usłyszeć można będzie anglojęzyczne wersje pięciu utworów.

Premiera dwupłytowej edycji specjalnej „Czułych strun”, która trafiła właśnie do przedsprzedaży, zaplanowana została na 26 listopada 2021 r. 

Preorder można zamówić na stronie KulturalnySklep.pl 

Natalia: "Cieszę się, że album „Czułe struny” będzie miał drugą odsłonę. Wszyscy zaproszeni goście to dla mnie artyści nietuzinkowi, których wrażliwość dodała nowych, pięknych kolorów. Utwór „Pod powieką” z tekstem i udziałem wspaniałej Kayah to emocjonalna, pełna głębi i dramatyzmu opowieść, z którą zidentyfikuje się zapewne niejedna kobieta, mająca nadszarpnięte poczucie własnej wartości. Choć utwór i jego przesłanie ma charakter osobisty to jego treść jest uniwersalna i wywołuje duże wzruszenie. Jestem bardzo wdzięczna Kasi za to spotkanie na płaszczyźnie muzycznej i ludzkiej."

_______________________________________________________________

Koncerty „Czułe struny” odbędą się w styczniu przyszłego roku w krakowskim Centrum Kongresowym ICE (29.01) oraz wrocławskim Narodowym Forum Muzyki (31.01).

Więcej o projekcie "Czułe struny”:

„Czułe struny” to największa artystyczna produkcja na naszym rynku fonograficznym, jak również̇ wydarzenie bez precedensu na świecie. Album odniósł zarówno sukces artystyczny jak i komercyjny, czego dowodem jest status Platynowej Płyty czy nominacja do nagrody Fryderyk 2021. 

Wybrane dzieła Fryderyka Chopina dostały nową, wielowarstwową oprawę̨ od pięciu znamienitych polskich kompozytorów i aranżerów: Krzysztofa Herdzina, Nikoli Kołodziejczyka, Adama Sztaby, Pawła Tomaszewskiego oraz Jana Smoczyńskiego. Pod ich batutą zabrzmiała nasza najlepsza orkiestra - Sinfonia Varsovia. Obok orkiestry pojawiają wspaniali muzycy, m.in. Robert Kubiszyn, Michał Dąbrówka, Piotr Wrombel. Dodatkowym zaszczytem jest gościnny udział wybitnego pianisty, Janusza Olejniczaka, którego wykonania Chopina docenia cały świat. Za reżyserię̨ dźwięku i mix utworów odpowiedzialny jest niezwykle ceniony Leszek Kamiński.   

W nagranie „Czułych strun” twórczo i wykonawczo zaangażowanych było blisko 100 osób.  

Jednym z pretekstów do powstania albumu był jubileusz 210 urodzin Fryderyka Chopina, który przypadał na 2020 rok. Inicjatywa tego wydawnictwa oraz pomysł połączenia wszystkich podmiotów muzycznych wyszły od Natalii Kukulskiej, która wykonuje utwory Chopina w nowej odsłonie i jest autorką połowy tekstów na ten album. Obok niej, za warstwę liryczną odpowiadają cenione autorki i artystki, które wokalista zaprosiła do tego projektu, a są to: Mela Koteluk, Kayah, Gaba Kulka, Natalia Grosiak (Mikromusic) i Bovska.  

Tymczasem już teraz w sieci zadebiutował singiel oraz teledysk promujący to wydawnictwo. Reżyserka klipu - Olga Czyżykiewicz - stworzyła uniwersalny, pełen symboli obraz, w którym zawarła spektrum emocji z jakim mierzy się wielu z nas na różnych etapach życia. Przesłanie klipu wzmacnia dodatkowo ekspresyjny taniec w wykonaniu Womanifesto.

Teledysk można obejrzeć tutaj:

 

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream: dodatkowy koncert w Poznaniu Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!