Wojciech Ciuraj powraca z singlem „Ronin”

Artur Chachlowski

Wojciech Ciuraj nie zwalnia tempa! Po wydaniu 3 płyt składających się na tzw. „Tryptyk Śląski”, artysta zapowiada nowy singiel rozpoczynający kolejny rozdział na jego muzycznej drodze. Ciuraj, który w ostatnich latach współpracował z takimi muzykami jak m. in Józef Skrzek, Apostolis Anthimos, Abradab czy Piotr Schmidt, przyzwyczaił swoich słuchaczy do odważnych rozwiązań i nieustannych poszukiwań artystycznych.

Singiel „Ronin”, którego premiera zaplanowana jest na 30 września będzie zupełnie nowym otwarciem. Choć artysta kojarzony jest z polską sceną rocka progresywnego, jego twórczość wymyka się muzycznym szufladkom. Nowy utwór – „Ronin” ma być radykalnym zwrotem w karierze muzyka i zapowiedzią brzmienia, które będzie dominowało na kolejnym albumie studyjnym Ciuraja.

Tytułowy „Ronin” (jap. człowiek-fala) funkcjonuje w atmosferze ciągłej konfrontacji i wewnętrznego sporu między dwoma skrajnymi trybami życia. Bohater kompozycji jest odbiciem pokolenia 30-latków, którzy egzystują gdzieś pomiędzy wycieńczającym pracoholizmem, a destrukcyjną bezproduktywnością. „Ronin” to człowiek przebodźcowany i zmęczony koniecznością funkcjonowania w świecie social mediów. Szukając tego co prawdziwe i wartościowe, niejednokrotnie wpada w pułapki współczesnego świata.

Pracując nad kompozycją, Ciuraj ponownie postawił na nowe rozwiązania i ciekawe połączenia brzmieniowe. W utworze usłyszymy między innymi mandolinę przepuszczoną przez wzmacniacze gitarowe, japońskie bębny taiko, sample, automaty perkusyjne, a także dużą dawkę elektroniki, która do tej pory nie pojawiała się w muzyce artysty. „Ronin” to także pierwszy utwór Wojciecha Ciuraja, w którym muzyk sam zagrał na tak wielu instrumentach. W kompozycji można usłyszeć jego partie gitary, instrumentów klawiszowych, mandoliny, basu, sampli i oczywiście wokali.

Bio:

Wojciech Ciuraj – kompozytor, multiinstrumentalista, wokalista, tekściarz, producent. Jako lider zespołu Walfad dzielił scenę z takimi legendami jak Procol Harum, Marillion, Colin Bass (Camel), a także z jednym z największych współczesnych zespołów progresywnych, grupą Riverside. Ze względu na swobodę z jaką Ciuraj porusza się w stylistyce koncept albumów, a także naturalny talent do łamania gatunkowych barier i istotnej roli tekstu w swoich projektach, artysta bywa nazywany „polskim Rogerem Watersem”. Jego charakterystyczny wokal, poetyckie teksty, a także własny styl kompozytorski, czynią go jednym z najciekawszym polskich artystów rockowych.

Jako solowy artysta, Wojciech Ciuraj zadebiutował w 2017 roku albumem „Ballady bez Romansów” inspirowanym romantyczną twórczością Adama Mickiewicza. Na fali sukcesu pierwszego solowego projektu, Ciuraj został zaproszony na koncerty do Japonii, gdzie koncertował jako pierwszy polski artysta progrockowy m. in na festiwalu ProgTokyo.

Najnowszym osiągnięciem Wojciecha Ciuraja jest „Tryptyk Śląski” - interdyscyplinarny projekt opowiadający historię Powstań Śląskich. Na „Tryptyk Śląski” składają się trzy płyty: „Iskry w Popiele”, „Dwa Żywioły” i „Kwiaty na Hałdzie”, które ukazywały się w okrągłe rocznice trzech śląskich zrywów. Albumy te okazały się wielkim sukcesem zarówno w kraju jak i zagranicą. Ciuraj promował ten materiał między innymi w Japonii, gdzie płyty doczekały się wydania dedykowanego na tamtejszy rynek. Gośćmi specjalnymi na albumach składających się na tryptyk byli między innymi Józef Skrzek, Apostolis Anthimos, Marian Dziędziel, Piotr Schmidt, Abradab, Karolina Skrzyńska i Marta Wajdzik.

https://www.facebook.com/wojciur

https://www.instagram.com/wojciur

www.emetrecords.pl 

MLWZ album na 15-lecie Soft Machine: "Other Doors" Tour w Polsce Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce! Atomic Rooster powraca do Polski jeszcze w tym roku Steve Rothery Band Weekend w Warszawie we wrześniu 2023r.