Trzeci singiel „Smuggler’s Blues” z płyty Macieja Kręca

Artur Chachlowski

Do stacji radiowych trafia piosenka „Smuggler’s Blues“, trzeci singiel promujący debiutancką płytę Macieja Kręca „Brothers & Friends“, która ukazała się w maju 2022r., a niedawno zdobyła tytuł Płyty Roku 2022 w ankietach Blues Top (kwartalnik Twój Blues) i Bles Top Wielkopolski (Radio Poznań).

Maciej Kręc od 30. lat współtworzy poznański zespół Blues Flowers, w którym pełni rolę gitarzysty basowego i kontrabasisty. Jako manager muzyczny współpracował również z zespołami Hot Water i Smooth Gentlemen. Pomysł nagrania materiału pod własnym nazwiskiem powstawał od dawna w jego głowie, ale konkretnego kształtu nabrał po ważnej dla niego podróżny na południe Stanów Zjednoczonych. Podczas niej dotknął, zobaczył i usłyszał świat, który jako muzyk bluesowy do tej pory mógł sobie tylko wyobrażać.

Maciej Kręc o płycie„Razem z przyjaciółmi – pianistą Bartłomiejem Szopińskim oraz gitarzystą i wokalistą Maciejem Sobczakiem – przejechaliśmy przez Georgię, Alabamę, Mississippi, Arkansas, Tennessee, Luizjanę żeby dotrzeć nad Zatokę Meksykańską na Florydzie. Atlantę, Memphis, Clarksdale, Helenę aż po Nowy Orlean. Memphis i jego kluby na Beale Street, mnóstwo spotkań, opowieści i grania. Fabryka Gibsona i muzeum Presleya w Graceland, Sun Studio Records i B.B King’s Club – magia miejsc i klimatu! No i wreszcie Nowy Orlean – miasto-legenda, miasto-muzyka, miasto-jazz!

Ale obrazy to jedno, a różnorodny klimat tych miejsc i ich brzmienie, także brzmienie muzyki usłyszanej właśnie tam, zostało w mojej głowie do dzisiaj. Od powrotu miałem w sobie natrętnie powracającą myśl, że to jeszcze nie jest prawdziwy koniec drogi na Głębokie Południe. Tak narodził się projekt Maciej Kręc „Brothers & Friends” Blues Super Session.

Na płycie można usłyszeć amerykańskich wokalistów: Debi Ruud, Johna Cliftona, Big Daddy Wilsona, Jock Shock’a. Uzupełniają ich z Norwegii Helene Misund i Eric Slim Zahl, a także cała plejada polskich muzyków. Usłyszymy tu: Magdę Piskorczyk, Kasię Rościńską, Macieja Sobczaka, Romka Puchowskiego, Wojtka Cugowskiego, Łukasza Drapałę i Jacka Siciarka. Całość dopełniają świetni instrumentaliści: Adam Wendt, Jacek Piskorz, Piotr Kończal, Maciej Kociński, Paweł Głowacki, Michał Kielak, Kuba Andrzejewski, Jan Mazurek i inni.”

Nagrania zrealizowano między grudniem 2020 a marcem 2022 r. w studiach w Polsce i USA

Miks: Przemysław Ślużyński, Maciej Kręc, Maciej Sobczak

Mastering: Joachim Krukowski

Producent wykonawczy i muzyczny: Maciej Kręc

Projekt okładki płyty: Radosław Wąsowicz

Maciej Kręc o piosence „Smuggler’s Blues”„Czy pamiętacie oscarowy film braci Coenów „To nie jest kraj dla starych ludzi” z Javierem Bardemem? Genialna rzecz. Dlaczego o tym wspominam? Otóż „Smuggler’s Blues” mógłby być częścią jego ścieżki dźwiękowej. Ten sam klimat rozgrzanego słońcem pogranicza między Meksykiem a USA. Ciemne interesy, przemytnicy, ryzyko i zapłata „tylko gotówką”. Nie wiesz, czy wrócisz, ale nie możesz się wycofać, bo taki jest los przemytnika.

W rolę przemytnika wcielił się Maciej Sobczak, a partie wokalne nagrywaliśmy o 6 rano po nieprzespanej nocy. Zanurzcie się w mroczny klimat „hookerowego” grania i posłuchajcie nieprawdopodobnie brzmiącego głosu i gitary Maćka Sobczaka.”

Maciej Kręc o teledysku: „Kilka miesięcy temu opublikowałem foto-klip do utworu „Smuggler’s Blues”. Od tamtej pory nie opuszczała mnie myśl, że poświęciłem temu numerowi za mało uwagi. Trochę to trwało, bo utwór jest inspirowany losem i klimatem przemytników z pogranicza meksykańsko-amerykańskiego i nie miałem pomysłu, jak to w polskich warunkach zilustrować. Płyta wykończyła moje oszczędności, więc o locie do Meksyku mogłem zapomnieć i ostatecznie zdecydowałem, że jednak akcję klipu przeniesiemy na nasz grunt. Teraz przedstawiam Wam efekt tej pracy.”

MACIEJ KRĘC:

tel. +48 516 072 106

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

https://www.facebook.com/MaciejKrecBF/

*****

Wydawca, promocja:

Robert Grześkowiak – tel. +48 721 288 251, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

*****

Maciej Kręc ft. Maciej Sobczak „Smuggler’s Blues [Radio Edit]” 4:14

Muzyka i słowa: Maciej Kręc, Maciej Sobczak

ISRC: PLF452200028

 

Teledysk „Smuggler’s Blues” jest już dostępny w serwisie YouTube:

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie The Watch plays Genesis na koncertach w Polsce już... za rok Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia