Tadeusz Woźniak: Pieśń Świętojańska o Sobótce - Jana Kochanowskiego.

Artur Chachlowski

W trakcie przerwy wakacyjnej Kameleon Records przygotował miłą niespodziankę. W sklepie wytwórni pojawiła się właśnie zapowiedź nowej płyty Tadeusza Woźniaka, której Kameleon jest dystrybutorem.

Album Tadeusza Woźniaka zawiera muzyczną interpretację „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” Jana Kochanowskiego. Artysta wziął na warsztat dzieło wybitne literacko i zarazem niełatwe do przeniesienia na język dźwięków. Jednak rezultat jego pracy, jest nader interesujący.

Niebanalna muzyka okazuje się jednocześnie na tyle przystępna, że z powodzeniem powinna spodobać się szerszej rzeszy słuchaczy. Album polecamy wszystkim fanom twórczości Tadeusza Woźniaka oraz tym który cenią bardziej ambitne, przepełnione poetycką aurą kierunki muzyczne.

Wydanie w laminowanym, rozkładanym digipacku z 12-stronicową książeczką i specjalną kopertą na płytę.

Gatunkowo materiał ten można by określić jako dźwiękowo-teatralne misterium. Wyraźne są tu pierwiastki renesansowe, a nawet średniowieczne, które pomagają jeszcze lepiej wgryźć się w tematykę tekstu Kochanowskiego. Poszczególne pieśni wykonywane są przez różnych solistów, wśród których nie brakuje także niepowtarzalnego głosu samego mistrza.

Na instrumentarium albumu składają się prawie wyłącznie same naturalne instrumenty (gitary, kontrabas, saksofon, perkusjonalia oraz kwartet smyczkowy), co nadaje całości bardzo naturalnego, ponadczasowego brzmienia.

Materiał uzupełniają cztery instrumentalne, obrazujące pogańskie rytuały interludia, które są właściwie saksofonowymi, zwariowanymi solówkami, utrzymanymi w klimacie muzyki free-jazzowej. Koniecznie należy podkreślić, że wyborna jest także plastyczna, pełna powietrza realizacja dźwięku.

UWAGA!!! Sprzedaż przedpremierowa - wysyłka płyty rozpocznie się na początku września.

KUP CD

kochanowski back 1200x0

MLWZ album na 15-lecie Nowy termin koncertu "Muzyka zespołu Metallica symfonicznie" w Bydgoszczy Steve Hogarth wystąpi w Łodzi Zespół Focus powraca do Polski z trasą Hocus Pocus Tour 2024 Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!