ProgRockowy Akcent w Grudziądzu

Artur Chachlowski

13 października 2023 roku w Grudziądz, w Klubie Akcent (Grudziądz, Klub Akcent ul. Wybickiego 38) będą miały miejsce trzy magiczne koncerty. Wszystko to pod egidą VI edycji wspaniale zapowiadającego się Festiwalu Progrockowy Akcent.

Wieczór rozpocznie gospodarz ProgRockowego Akcentu, formacja The Broken Bridges , która przywita nas premierą swojego drugiego albumu długogrającego. Później zaprezentuje się, pracująca nad nowym materiałem i odnosząca coraz większe sukcesy nie tylko w Polsce, warszawska formacja Amarok – mistrzowie smaku i niezwykłego klimatu scenicznego. Na finał tego wyjątkowego wieczoru, zaprosimy Państwa na występ znakomitej, niemieckiej formacji RPWL , która w naszym kraju ma wielkie rzesze fanów. Muzycy z Bawarii przywiozą do Grudziądza swój najnowszy album „Crime Scenes” a ich koncert będzie częścią wielkiej trasy koncertowej po Europie!

Impreza została objęta patronatem przez Macieja Glamowskiego Prezydenta Grudziądza i realizowana jest we współpracy z Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu

Rezerwujcie wolny czas: 13 Października na PROGROCKOWY AKCENT!

RPWL 2023

RPWL, subtelni artyści rockowi z Freising, wkraczają już w dwudziesty trzeci rok od wydania debiutanckiego albumu w 2000 roku. Dzięki jedenastu albumom studyjnym i dziewięciom koncertowym ugruntowali swoją pozycję jednego z odnoszących największe sukcesy zespołów art rock w Europie.
17 marca 2023 roku ukazało się jej najnowsze dzieło „Crime Scene”, które zajęło 18. miejsce na oficjalnych niemieckich listach przebojów. Album porusza spektakularne sprawy z historii kryminalnej. Jak wiadomo z RPWL, temat ten również będzie realizowany na żywo z wykorzystaniem multimediów. Ponadto zespół, podobnie jak ostatnim razem, powiększa się na żywo o dwie chórzystki.

Jeszcze przed premierą albumu możemy spodziewać się pierwszego singla, na którym zespół wciela się w rolę śledczych i wyrusza na poszukiwania seryjnego mordercy. O tym, czy się to udało, przekonamy się w styczniu, kiedy misternie zainscenizowany film trafi do sieci.
Ostatnio „Tales From Outer Space”, dziesiąty album studyjny RPWL z 2019 roku, zdobywał liczne parady hitów. Osiągnął niezwykłe 49. miejsce na niemieckich listach przebojów i z powodzeniem umieścił temat science fiction w centrum siedmiu wspaniałych piosenek. Potem odbyła się fantastyczna trasa po Europie z wieloma wyprzedanymi salami.

Po udanym filmie z koncertu rocznicowego pierwszego albumu „God Has Failed – Live & Personal” w końcu możemy spodziewać się nowego albumu w 2023 roku!

Skład:
Yogi Lang – wokal i instrumenty klawiszowe
Kalle Wallner – gitary
Marc Turiaux – perkusja
Markus Grützner – bas
Caroline von Brünken – chórki
Carmen Tannich – chórki

AMAROK

Amarok to polski art-rockowy projekt założony w 1999 roku przez gitarzystę, multiinstrumentalistę i wokalistę Michała Wojtasa oraz gitarzystę Bartosza Jackowskiego. W latach 2001-2004 Amarok wydał trzy międzynarodowe albumy. Od 2003 roku formacja przekształciła się w solowy projekt Michała.
Zespół Amarok to ponad 20-letnie doświadczenie na rynku muzycznym, okraszone sześcioma wydawnictwami studyjnymi, z których to właśnie wydany w 2017 roku „Hunt” dał zespołowi szeroki rozgłos, nie tylko w naszym kraju ale także i po za jego granicami. Niezwykle klimatyczna, wyważona i przepełniona floydowską nostalgią, muzyka zabiera słuchaczy w podróż do świata dźwięków, wyczarowanych przez prawdziwych, muzycznych szamanów, jakimi niewątpliwie są Michał i Marta Wojtas. Przy okazji albumu „Hunt” nie zabrakło także znakomitych gości, bowiem nagrania płyty uświetnili swym udziałem: Colin Bass (Camel) oraz Mariusz Duda (Riverside, Lunatic Soul).

W 2019 roku Michał nawiązał współpracę z brytyjskim choreografem Jamesem Wiltonem. Efektem tej współpracy stał się piąty album Amaroka - "The Storm".

W 2021 roku Amarok powiększył swój skład o dwóch kolejnych muzyków - Konrada Zielińskiego (perkusja) i multiinstrumentalistę Kornela Popławskiego.

Szósty album Amarok, "Hero", został wydany jesienią 2021 roku.

Amarok grał na żywo na jednej scenie z Nickiem Masonem (Pink Floyd), Gazpacho, Bjørnem Riisem, Riverside i innymi zespołami.

THE BROKEN BRIDGES

The Broken Bridges to zespół nawiązujący do klasycznych wzorców rocka progresywnego ujętych jednak w sposób oryginalny i nietuzinkowy. Mieszanie klasyki z różnymi specyficznymi elementami sprawia, że grupa wyróżnia się poprzez osobliwe brzmienie i kompozycje co nadaje jej charakterystyczny sound. Słychać to doskonale na wydanej 4.11.2019 przez wytwórnię Lynx Music płycie „Endless Road”. Znajdziemy na niej zarówno odniesienia brzmieniowe do klasyki gatunku jak również elementy prog -metalu, hard rocka czy flamenco. W warstwie tekstowej poruszane są przede wszystkim tematy związane z samym życiem, jego sensem, dylematami wyborów oraz oczywiście relacjami, które w nim nawiązujemy. Nad całością kompozycji oraz aranżacją czuwa lider, założyciel, kompozytor, gitarzysta oraz wokalista Marek Habryn. Obecnie zespół gra jako kwartet a pozostali muzycy mają spore doświadczenie sceniczne : Grzegorz Grzanka (instrumenty klawiszowe / akordeon ) Łukasz Dryl (bas) Sławek Kaligowski (perkusja). Muzyka The Broken Bridges to niekończąca się podróż w świat wielu muzycznych doznań, które hipnotyzują publiczność podczas koncertów. Grupa gra je z ogromnym zaangażowaniem zawsze dając z siebie maksimum energii i emocji. W obecnym okresie zespół sprawdza koncertowo nowe piosenki , które znajdą się na kolejnym albumie, którego premiera planowana jest na rok 2023…

akcent830

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!