Festiwal Bloodstock w Poznaniu i w Łodzi

Artur Chachlowski

Krajowe eliminacje najważniejszego festiwalu metalowego na Wyspach Brytyjskich dotarły w tym roku także do Poznania. Jeden z koncertów serii Bloodstock Metal 2 The Masses odbędzie się 16 lutego 2024 (piątek) w klubie Pod Minogą. Drugi - w Łodzi - zaplanowany jest na 17 lutego br.

W Poznaniu o awans do finału powalczą cztery zespoły, a zaproszonym gościem będzie modern metalowa sensacja ostatnich lat: Pale Path. O tej formacji można powiedzieć, że na polską scenę nu metal weszła razem z drzwiami. Pale Path istnieje od zaledwie czterech lat, a już ma na koncie nagrodę Polish Music Video Awards za najlepszy polski teledysk w kategorii „Rock i ostre brzmienie”, czyli utwór „Enemy”, promowany jako singiel pod tym samym tytułem. Zespół swój własny styl nowoczesnego, metalowego grania określa jako mieszankę wpływów djent, metalcore i deathcore. Cechą wiążącą w całość tak wybuchowy koktajl jest energia, z którą warszawscy muzycy prezentują na scenie swe metalowo-melodyjne kompozycje.

Zanim jednak gość wieczoru pojawi się na scenie klubu Pod Minogą, będzie tam rozgrywać się prawdziwa batalia lokalnych formacji. Ostateczną stawką jest wyjazd na festiwal Bloodstock do Anglii. – Podobnie jak w poprzednich latach zapraszamy do eliminacji wszystkie zainteresowane zespoły. Jedynym warunkiem jest niezależność, czyli brak podpisanego kontraktu płytowego. Koncerty wyłaniające poszczególnych kandydatów toczą się od grudnia, ale równolegle wciąż przyjmujemy nowe zgłoszenia. Czekamy na nie do maja – wyjaśnia Marcin Zarudzki, organizator polskich eliminacji festiwalu Bloodstock Metal 2 The Masses. Kto zatem, spośród już zgłoszonych kapel, zaprezentuje się poznańskiej publiczności?

Heresy Denied to przedstawiciel tutejszej sceny deathcore. Swoją odmianę jadowitego death metalu z elementami nowej fali metalcore’a i djentu grają już od 2011 roku, porównując się do tak znaczących formacji jak Lorna Shore czy Thy Art Is Murder.

Non Ame to zespół określający swój styl jako heavy metal bez granic. W dźwiękach tej formacji słyszalne jest zamiłowanie do klasycznej melodyki, generowanej przez wielogłosowe wokale oraz instrument klawiszowy.

Trylion obchodzi właśnie swoje dziesięciolecie. Ich muzyka, o niezwykle gęstej fakturze, oprócz metalu z rozmaitymi domieszkami stylistycznymi zawiera także mnóstwo elektroniki. Zasadniczą cechą ich progresywno-metalowego grania jest kontrastowość, od łagodnej melodii do ekstremalnie ostrych riffów w stylu Meshuggah.

Violent Answer w nowoczesnym stylu łączy hardcore z metalem, określając graną przez siebie mieszankę jako nu-hardcore. Istnieją od trzech lat i oprócz wielu koncertów mają jak dotąd na koncie dwie samodzielnie wydane EP-ki.

Festiwal Bloodstock znów zawita do Łodzi. Jak w roku ubiegłym, także i tym razem Łódź stanie się jednym z przystanków eliminacji do kultowego, brytyjskiego festiwalu Bloodstock. Koncert odbędzie się w sobotę 17.02.2024 w klubie Wooltura, a w roli zaproszonej gwiazdy wystąpi jedno z nu-metalowych objawień ostatnich lat: zespół Pale Path.
Ta warszawska formacja zrobiła już furorę w muzycznym światku po wydaniu singla „Enemy”.
Wyprodukowany do utworu teledysk zdobył prestiżową nagrodę Polish Music Video Awards za
najlepszy polski wideoklip w kategorii „Rock i ostre brzmienie”. Pale Path uznawane jest za jedną z
polskich nadziei w gatunku metalcore: sam zespół określa własny styl jako mieszankę różnych
wpływów, w tym djent i deathcore. Na scenie zamieniają się w prawdziwą petardę!

Zanim jednak gość specjalny pojawi się na scenie Wooltury, toczyć się tam będzie prawdziwy bój
zespołów kandydujących do występu w krajowym finale Bloodstock. Zasady są takie, że w każdym
mieście wybieramy jedną załogę. Zwycięzcy poszczególnych eliminacji oraz rywalizacji półfinałowej
spotkają się 1 czerwca na ostatnim etapie w chorzowskiej Leśniczówce. Po przesłuchaniu
zakwalifikowanych zespołów wybierzemy polskiego reprezentanta na festiwal Bloodstock Open Air
2024 wyjaśnia Marcin Zarudzki, organizator polskiego cyklu eliminacji Bloodstock Music 2 The
Masses.

Jakie zespoły stoczą na łódzkiej scenie walkę o wyjazd do Anglii?
 
Pochodzący z Oświęcimia Awakeness to przedstawiciel krajowego deathcore. Ich muzyka zawiera całe mnóstwo energii.
 
Poznańskie ienai to pięcioosobowy skład prezentujący mieszankę wpływów muzycznych (od spokojnego rocka to core’owej agresji), podaną w ostrym, nu-metalowym sosie.
 
O pochodzącym z Płocka deathcore’owym Prey of Monsoon także słychać coraz głośniej. Ich dystopijna muzyka zawiera, prócz metalowej agresji, wiele monumentalnych fragmentów o wręcz progresywnym charakterze. Wreszcie pochodzący z Krakowa Sewer Dwellers prezentuje świeże spojrzenie na
deathcore, mieszając w swej stylistyce elementy death metalu i wątków muzyki symfonicznej.

 
Kto awansuje dalej? O tym przekonamy się podczas koncertu w Woolturze. Koncerty eliminacyjne,
oprócz tego w Łodzi, odbywać się będą jeszcze na scenach klubów w Poznaniu, Toruniu, Gdańsku,
Słupsku, Skarżysku i Wrocławiu. Wszędzie pojawią się zaproszeni goście specjalni, a zespoły
konkursowe oceniać będzie jury złożone z przedstawicieli branży muzycznej. Koncert finałowy w
Leśniczówce (1.06) zapowiada się bardzo ciekawie, bo tam oprócz załóg ubiegających się o prawo
wyjazdu na Bloodstock pojawią się wysoko cenione gwiazdy zagraniczne. Sam angielski festiwal
uznawany jest za najważniejsze wydarzenie plenerowe z ostrą muzyką rockową w całej Wielkiej
Brytanii i jeden z największych festiwali muzycznych w całej Europie. W roku 2024 na scenie
Bloodstock wystąpią takie gwiazdy, jak m.in. Architects, Opeth, Amon Amarth, Carcass czy Deicide.

Konkurs Bloodstock Metal 2 The Masses ma na celu wyłonienie jednego reprezentanta Polski, który w nagrodę wystąpi podczas najbliższej (2024) edycji legendarnego festiwalu open air w pobliżu angielskiego Derby. Koncerty eliminacyjne, oprócz tego w Poznaniu, odbywać się będą jeszcze na scenach klubów w Łodzi, Toruniu, Gdańsku, Słupsku, Skarżysku i Wrocławiu. Wszędzie pojawią się zaproszeni goście specjalni, a zespoły konkursowe oceniać będzie jury złożone z przedstawicieli branży muzycznej. Po każdym występie wyłoniony będzie jeden zespół finałowy: zwycięski skład spotka się 1.06 na scenie chorzowskiej Leśniczówki. Tam, podczas krajowego finału, wybrany będzie polski reprezentant na Bloodstock 2024.

Kontakt prasowy: Marcin Zarudzki, +4407715535178

https://www.instagram.com/metal2themassespoland/

www.facebook.com/bloodstockmetal2themassespoland

 https://www.youtube.com/@bloodstockm2tm305

 

MLWZ album na 15-lecie Weather Systems w 2025 roku na dwóch koncertach w Polsce Steve Hackett na dwóch koncertach w Polsce w maju 2025 Antimatter powraca do Polski z nowym albumem Steven Wilson na dwóch koncertach w Polsce w czerwcu 2025 roku The Watch plays Genesis na koncertach w Polsce już... za rok