Za dwa miesiące Spring Prog Festival 2024

Artur Chachlowski

20 kwietnia br. w Sosnowcu odbędzie się kolejna edycja festiwalu Spring Prog Festival.

Spring PROG Festival 2024

20 Kwietnia 2024, godzina 17:00

Przystanek Otwartej Kultury Kazimierz, Sosnowiec, ul. Główna 19

 

Cena biletu: 60 zł w internetowej przedsprzedaży na kupbilecik.pl, 80 zł w dniu koncertu.

Szacunkowy czas trwania wydarzenia: 17:00 - 22:15

 

Spring PROG Festival to wydarzenie, które ma być świętem fanów muzyki progresywnej, się z dokonań takich zespołów jak King Crimson, Pink Floyd, Yes, czy Marillion. Jest to jedna z niewielu tego typu imprez w okolicach Śląska i Zagłębia. Spring PROG Festival ma nie tylko pozwolić na spotkanie wielbicieli szeroko rozumianego rocka progresywnego z czołowymi zespołami z tego kręgu, a także ma otworzyć możliwości poznania tej muzyki przez słuchaczy, którzy tego gatunku nie znają zbyt dobrze.

Sala koncertowa POK Kazimierz w Sosnowcu to duża scena, świetne nagłośnienie i oprawa świetlna. Widownia mieści ponad 200 osób, pozwalając na rozkoszowanie się muzyką zasiadając w wygodnych fotelach a wolne przestrzenie na widowni pozwalają na ekspresję ruchową.

Tegoroczna edycja jest trzecią odsłoną festiwalu, tym razem w muzyczną podróż zabiorą nas zespoły Here on Earth, ProAge, Alhena i Millenium. Zespoły te wypełnią salę koncertową najlepszej muzyki spod znaku progresywnego metalu, art rocka i rocka progresywnego.

Na festiwalu będzie można zaopatrzyć się w płyty i fanowskie gadżety występujących zespołów oraz zapoznać się z szerszą ofertą najnowszych wydawnictw muzycznych.

Here on Earth

Zespół Here on Earth powstał w 2014 roku, tworząc muzykę z pogranicza rocka alternatywnego i progresywnego. Kompozycje oparte są na melodyjnych liniach wokalu i gitarowych riach, dopełniane przestrzennymi brzmieniami klawiszy. Here on Earth ma na swoim koncie trzy albumy: .In.Ellipsis. (2016), Thallium (2018) oraz Nic nam się nie należy (2022). Bardzo dobre recenzje tych płyt gościły w wielu polskich oraz zagranicznych wydawnictwach i portalach, m.in. Teraz Rock, Top Guitar, Eclipssed czy Fireworks.

ProAge

Zespół ProAge istnieje od roku 2008, ma w dorobku 4 bardzo dobrze przyjęte przez fanów i krytyków albumy długogrające, wkrótce zespół wyda płytę piątą. ProAge jest laureatem sporej liczby nagród, ostatnio wyróżnienie dla zespołu roku 2021 przyznane przez SIN "Progres" w 1. Plebiscycie im. Piotra "Grudnia" Grudzińskiego, indywidualnie wyróżnienia otrzymali również wokalista i klawiszowiec. Odpowiednio 6 i 11 miejsce w plebiscytach płyta roku 2022 za album “4.wymiar” w Mały Leksykon Wielkich Zespołów (Polska) oraz Radio Rockserwis FM (świat).

Alhena

Bydgoska Alhena powstała w 2010 roku. Muzyka zespołu to swoista mieszanka rocka i metalu progresywnego z wpływami klimatycznego art rocka i akcentem metalu symfonicznego. Jak mówią o Alhenie dziennikarze magazynu Metal Hammer - „zespół serwuje nam nowoczesnego prog rocka, zahaczającego o rejony typowe dla Dream Theater. W połączeniu z silnym kobiecym głosem daje to naprawdę satysfakcjonujący efekt”. Alhena ma na koncie wydany w 2011 roku minialbum "Alhena" oraz płytę „Breaking the Silence... ...by Scream” z 2019. Zespół zaproszono także do współtworzenia kilku albumów kompilacyjnych, wydanych w kraju i za granicą. Obecnie Alhena pracuje nad materiałem na kolejny krążek długogrający, z którego pojedyncze utwory prezentuje na swoich koncertach.

Millenium

Zespół Millenium powstał w Krakowie w 1999 roku, grupę założył wielki miłośnik rocka progresywnego Ryszard Kramarski, muzyk, producent, autor muzyki i tekstów oraz szef niezależnego wydawnictwa muzycznego oraz studia nagrań Lynx Music. Millenium niezmiennie od lat plasuje się w czołówce rocka progresywnego w Polsce i na świecie. Zespół często wymieniany jest obok takich polskich zespołów jak Collage, Riverside, Quidam czy Satellite, a takie płyty jak “Ego”, “The Web”, “Exist”, “The Sin” czy najnowsza “Tales from imaginary movies” mają bardzo dobre notowania wśród wielu fanów art rocka na całym świecie. Muzyka Millenium często jest kojarzona z takimi zespołami jak Pink Floyd, The Alan Parsons Project i Marillion, Pendragon, IQ czy Arena. Zespół posiada jednak od wielu lat swoje specyficzne rozpoznawalne brzmienie.

springprogfestival830

MLWZ album na 15-lecie Steven Wilson na dwóch koncertach w Polsce w czerwcu 2025 roku Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie The Watch plays Genesis na koncertach w Polsce już... za rok Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia