MC5: nowy album pionierów rocka

Artur Chachlowski

18 października ukaże się pierwszy od 53 lat album legendarnego zespołu MC5. Płyta „Heavy Lifting” została nagrana z kultowym producentem Bobem Ezrinem (Lou Reed, Alice Cooper, Kiss).

W dwóch utworach zagrał oryginalny perkusista MC5 Dennis „Machine Gun” Thompson, a gościnnie w nagraniach udział wzięli Slash, Tom Morello, William DuValla (Alice in Chains), Vernon Reid (Living Colour), Don Was i Tim McIlrath (Rise Against). Na płycie usłyszeć można wokal i gitarę założyciela MC5, Wayne'a Kramera. Wspólnie z piosenkarzem i autorem tekstów z Oakland, Bradem Brooksem, Wayne napisał też 12 z 13 piosenek na albumie. Aktywny i twórczy przez pięć dekad Kramer był ostatnim z członków pierwszego składu MC5. Zmarł nagle w lutym tego roku. W maju zmarł perkusista Dennis „Machine Gun” Thompson. Płytę zapowiada utwór „Boys Who Play with Matches”.

Pochodzący z Detroit zespół MC5 w połowie lat 60. zrewolucjonizował rock'n'rolla swoją porywającą fuzją garażowego rocka, bluesa, soulu, free jazzu i proto-punka. Słynąca z porywających występów na żywo i radykalnie lewicowej postawy grupa zainspirowała wielu muzyków takich zespołów jak Ramones, The Clash, Rage Against The Machine, The White Stripes, Slash i nadal kształtuje brzmienie alternatywnego rocka.

MLWZ album na 15-lecie Steven Wilson na dwóch koncertach w Polsce w czerwcu 2025 roku Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie The Watch plays Genesis na koncertach w Polsce już... za rok Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia