Kolejna zapowiedź nowej płyty Hats Off Gentlemen It’s Adequate

Tomasz Dudkowski

Ukazał się drugi tergoroczny singiel grupy Hats Off Gentlemen It’s Adequate zatytułowany „Copenhagen”. Zapowiada on płytę The Uncertainty Principle”, której premiera planowana jest na koniec 2024 roku. Będzie to już ósmy album duetu Malcolm Galloway – Mark Gatland.

Malcolm Galloway: Inspiracją do powstania tej piosenki było spotkanie fizyka kwantowego Nielsa Bohra z jego przyjacielem i byłym studentem Wernerem Heisenbergiem, które miało miejsce we wrześniu 1941 roku w Kopenhadze.

Treść tej rozmowy była przedmiotem sporu. Heisenberg był niemieckim naukowcem kierującym programem badań atomowych państwa nazistowskiego. Bohr był duńskim naukowcem zajmującym się dziedzictwem żydowskim w okupowanym kraju.

Z tamtego czasu nie zachowała się żadna dokumentacja dotycząca treści spotkania. W 1956 roku Heisenberg napisał list do dziennikarza, w którym twierdził, że zamierza omówić kwestie moralne dotyczące broni nuklearnej. Bohr zaprzeczył temu i twierdził, że Heisenberg był szczęśliwy, mogąc pracować nad bombą atomową dla Niemiec.

Czy Heisenberg próbował uzyskać pomoc Bohra w stworzeniu broni atomowej? A może szukał porady moralnej? Albo rozgrzeszenia? A może próbował przekazać informacje aliantom? Czy on w ogóle wiedział, co chciał osiągnąć? Sprawę komplikuje prawdopodobieństwo, że jeden lub obaj mężczyźni mogli być obserwowani i mogli być tego świadomi.

Niepewność wokół spotkania w Kopenhadze pomiędzy architektami zasady nieoznaczoności w fizyce kwantowej pozostaje nierozwiązana.

Spotkanie to było tematem sztuki Michaela Fryana „Kopenhaga”.

Singiel uzupełnia instrumentalne nagranie „Safe When Handled As Directed”. Oba utwory można, póki co, wysłuchać na profilu grupy na bandcampie:

https://hatsoffgentlemen.bandcamp.com/album/copenhagen

W przyszłym miesiącu singiel dostępny będzie na platformach streamingowych.

MLWZ album na 15-lecie Steven Wilson na dwóch koncertach w Polsce w czerwcu 2025 roku Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie The Watch plays Genesis na koncertach w Polsce już... za rok Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia