Ritual Duo - Kolory

Paweł Świrek,

ImageProjekt Ritual Duo tworzą Bogusław Raatz i Waldemar Knade, którzy na co dzień grają w bydgoskim zespole Question Mark. Ci dwaj panowie do współpracy przy płycie „Kolory” zaprosili Marka Matuszewskiego i Sławomira Ciesielskiego, znanego z grupy Republika - (obydwaj grają na instrumentach perkusyjnych) oraz odpowiedzialną za wokalizy Eurazję Srzednicką.

W wyniku tej współpracy otrzymaliśmy trzy kwadranse dość mrocznej muzyki. Dwanaście utworów wzięło swe tytuły - jak sugeruje tytuł albumu - od poszczególnych kolorów. Mroczna twórczość może się poniekąd kojarzyć z Metusem (zwłaszcza osobom z Krakowa), grupą Variete, a nawet Dead Can Dance. Już pierwsze dźwięki altówki w utworze „Niebieski” wprowadzają ponury nastrój. „Indygo” z udziałem Sławomira Ciesielskiego oraz z brzmieniami sitaru jest dla odmiany bardziej żywym i żwawym nagraniem. Kolejne kompozycje oscylują pomiędzy radosnymi, a ascetycznymi klimatami. Występują także drobne zmiany w instrumentarium obsługiwanym przez Bogusława Raatza. Muzyk poza elektryczną i 12-strunową gitarą korzysta także z oud, sitaru i instrumentu o tajemniczo brzmiącej nazwie shruti box. Ten ostatni z wymienionych można usłyszeć w utworze zatytułowanym „Amarantowy”. Płytę kończą dłuższe, rozbudowane i okraszone wokalizami kompozycje „Różowy” (z udziałem Marka Matuszewskiego na perkusjonaliach) i „Granatowy”. W niektórych utworach brzmienie gitary jest przetworzone w taki sposób, aby dawało dźwięki podobne do dalekowschodnich instrumentów.

I tym sposobem mija nam 45 minut spędzonych wśród mrocznych, choć de facto kolorowych, brzmień bazujących w dużej mierze na dźwiękach altówki i osadzonych w stylistyce world music, z domieszką jazzu, psychodelii i folka.

www.pronetrecords.com

MLWZ album na 15-lecie