Smooth Gentlemen - Smooth Gentlemen EP

Artur Chachlowski, Smooth Gentlemen - Smooth Gentlemen EP

Przed nami debiutancka EP-ka duetu Maciej Sobczak (Hot Water) i Bartek Szopiński (Boogie Boys). Od wielu lat panowie spotykali się na różnych scenach koncertowych i przyjemność wspólnego muzykowania spowodowała, że postanowili założyć zespół, któremu nadali sympatyczną nazwę Smooth Gentlemen. Fascynacja bluesem, boogie i amerykańskim folk rockiem, a przede wszystkim chęć i dar wspólnej improwizacji obu muzyków stworzyły mieszankę, która wykorzystuje standardy muzyki bluesrockowej będące punktem wyjścia do dalszych artystycznych poszukiwań.

Warto wiedzieć, że ten praktycznie nieznany w naszym kraju duet był finalistą 34. konkursu International Blues Challenge w Memphis (USA), który odbył się w styczniu tego roku. Zarówno Maciej Sobczak, jak i Bartek Szopiński są znakomitymi i niekonwencjonalnymi instrumentalistami (Maciej dodatkowo wokalistą!), a to sprawia, że brzmienie ich muzyki jest świeże i oryginalne. Gitary Maćka i klawisze Bartka oczarowują odbiorcę subtelnymi solówkami oraz ciężkimi, obsesyjnymi riffami. Nic dziwnego, że ich potencjał dostrzeżono już za (daleką) granicą. Teraz czas na lokalny rynek.

Dlatego warto przyjrzeć się wydanej przez firmę Flower Records debiutanckiej EP-ce tego duetu. Znajduje się na niej siedem piosenek, w tym kilka nagrań z repertuaru takich tuzów, jak Bob Dylan („North Country Fair”), J.J. Cale („Call A Doctor” i „Sensitive Kind”) oraz John Lee Hooker („Crawling Kingsnake”). Wśród tych standardów bluesa i boogie znajduje się utwór, który promuje niniejszą EP-kę na singlu. Jest to nagranie „Overdrunk Love” skomponowane przez obu panów. To przeurocza poprockowa piosenka, będąca prawdziwą ozdobą tego wydawnictwa. Naprawdę potrafi zauroczyć. Już dla tej jednej piosenki warto sięgnąć po EP-kę „Smooth Gentelmen” oraz śledzić dalsze losy tego obiecującego duetu.

MLWZ album na 15-lecie