Lizard - bio

Agnieszka Lenczewska

ImagePochodząca z Bielska-Białej grupa Lizard będzie jedną z gwiazd tegorocznego festiwalu Ino-Rock, który 30 sierpnia odbędzie się w Inowrocławiu.

Według Damiana Bydlińskiego - wokalisty i lidera zespołu - twórczość bielskiego Lizard ma charakter "antymainstreamowy". Założona w 1990 grupa od wielu lat cieszy się sympatią nie tylko polskich fanów rocka progresywnego. Zainspirowani twórczością UK, Emerson Lake & Palmer, a przede wszystkim King Crimson muzycy od wielu lat budują swoją pozycję na polskim rynku muzycznym. Pierwsze lata działalności Lizard można nazwać "wykuwaniem się" stylu zespołu. Ówczesny skład Lizard tworzyli - wokalista Damian Bydliński, gitarzysta Mirosław Worek, klawiszowiec Andrzej Jancza, basista Janusz Tanistra oraz perkusista Mariusz Szulakowski. Wydany w 1996 roku przez wytwórnię Ars Mundi debiutancki album zespołu „W galerii czasu” otrzymał szereg znakomitych recenzji, w następstwie czego Lizard zaczął koncertować zarówno w kraju, jak i w Europie.  Sporym wyróżnieniem dla zespołu był występ muzyków przed katowickim koncertem super grupy Emerson Lake & Palmer. Zespół supportował również Porcupine Tree podczas pierwszej trasy po Polsce.

Borykająca się z problemami finansowymi grupa, przy wsparciu fanów wydała w 1999 roku album koncertowy „Noc żywych jaszczurów”. Jak autorskie utwory Lizard odnalazły się między klasykami King Crimson? Po przesłuchaniu okazało się, że fantastycznie! Rok 2001 przyniósł zmiany w składzie grupy.      Z Lizard rozstali się Mirosław Worek i Andrzej Jancza, a dołączył skrzypek Krzysztof Maciejowski. W 2003 roku Lizard podpisał kontrakt z Metal Mind Production, czego rezultatem było wydanie dwóch albumów w wersjach zremasterowanych oraz zawierających materiał bonusowy. Na kolejny studyjny album grupy słuchacze czekali do 2004 roku. „Psychopuls”, bo tym albumie mowa, stanowił kolejny rozdział w historii zespołu. Rezultatem prawdziwego "napięcia twórczego" muzyków była wydana zaledwie rok później kolejna płyta studyjna „Tales From The Artichoke Wood”. Historie z "karczochowego lasu" po raz kolejny pokazały słuchaczowi jak ważny jest dla muzyków zespołu King Crimson. Wdzięk - to słowo najlepiej opisuje muzykę na tym albumie. Ale już następnym, bardziej nowatorskim (i jednocześnie pozycjonowanym jako "niekomercyjny, niemoralny i nieprawomyślny") albumem „Spam” Lizard udowodnił, że jest czymś więcej niż progresywną powtórką z rozrywki.

Odrodzony Lizard powrócił w 2013 roku albumem „Master & M”. Jak zabrzmiał Lizard A.D. 2013? Czy powrót po siedmiu latach muzycznej nieobecności wpłynął na kondycję "beskidzkiego Jaszczura"? Zainspirowana powieścią Bułhakowa („Mistrz i Małgorzata”) płyta z pewnością ucieszyła wszystkich fanów progresywnych dźwięków. Powrót odrodzonego jak Feniks z popiołów Jaszczura stał się faktem. Tym, co wyróżnia Lizard na tle reszty polskich zespołów to przemyślana warstwa wizualna. Jak ważne w twórczości bielszczan są okładki nie trzeba nikomu tłumaczyć. Równie istotna jest warstwa tekstowa. Poetyckie teksty Damiana Bydlińskiego "dopowiadają" muzyczną opowieść. Summa summarum - Lizard jawi się słuchaczowi jako zespół kompletny, świadomy i konsekwentny w działaniu.

Obecny skład zespołu:

Damian Bydliński - śpiew, gitara

Janusz Tanistra - gitara basowa

Mariusz Szulakowski - perkusja

Daniel Kurtyka - gitara

Paweł Fabrowicz - instrumenty klawiszowe

Dyskografia:

W galerii czasu 1997

Noc żywych jaszczurów 1999

Psychopuls 2004

Tales From Artichoke Wood 2005

Spam 2006

Master & M  2013

Lizard w sieci:

www: http://lizard-band.com 

Facebook: https://www.facebook.com/lizard.mm

MLWZ album na 15-lecie Steve Hackett na dwóch koncertach w Polsce w maju 2025 Antimatter powraca do Polski z nowym albumem Steven Wilson na dwóch koncertach w Polsce w czerwcu 2025 roku Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie The Watch plays Genesis na koncertach w Polsce już... za rok