Jak co roku od jakiegoś czasu na okolice mikołajków wypada w naszym mieście koncert zespołu TSA. Tradycyjnie już zespołowi towarzyszą muzycy z formacji 230 Volt. W tym przypadku jako support. I tak było tez i tym razem.
Niemal punktualnie o 20-tej na scenie pojawił się zespół 230 Volt. Po krótkim intro na pierwszy ogień poszedł utwór „Na prawo patrz”. Energiczne wykonanie tego oraz kolejnych numerów bardzo szybko rozruszało publiczność. Kolejne utwory pełne dynamiki, stylistycznie dość zbliżone do headlinera spotkały się z dobrym odbiorem. Jak zawsze w końcowym fragmencie utworu „Rock’n’Roll” Grzegorz Babisz opuścił scenę, by zapuścić się w tłum. Była przy tym okazja do pozowania do zdjęć, a dla mnie do pogoni z aparatem za artystą, który w pewnym momencie wszedł po schodach na antresolę, by potem z niej w te pędy zejść i wrócić na scenę. Warto odnotować, iż w zespole ponownie na perkusji gra Mateusz „Ropa” Gajda.
Po niespełna 40-minutowym występie muzycy z 230 Volt szybko uprzątnęli scenę, by zrobić miejsce dla kolejnego supportu – krakowskiego VooDoo. Chociaż zespół VooDoo rozpoczynał swą przygodę z muzyką niemal w tym samym okresie co TSA, to jednak ich dorobek artystyczny jest zdecydowanie mniejszy. Niespodzianką, choć wiadomą od co najmniej tygodnia przed koncertem, okazała się być kwestia wokalisty. Oficjalnie w składzie jako frontman podany był Andrzej „Ryba” Gniazdowski, ale na koncercie zamiast niego miejsce za mikrofonem zajął Piotr „Foreman” Foryś. Tym sposobem mieliśmy występ tego wokalisty tuż przed występem TSA dokładnie tak samo, jak rok temu. Podobnie jak debiutancki album, koncert zespołu VooDoo rozpoczął się utworem „Czas VooDoo”. Od razu dało się rozpoznać charyzmę wokalisty, która z każdym widzianym przeze mnie jego występem wydaje się być coraz większa. Prócz kilku kawałków z debiutanckiego krążka, w repertuarze koncertu znalazły się także dwa nagrane niespełna rok temu utwory zespołu. Mowa tu o „Bramy Niebios” i „Lichwa”. Podczas jednej z zapowiedzi Piotr „Foreman” Foryś wspomniał o chorej matce oraz o swoim gościnnym występie w tym zespole. Występ VooDoo zakończył się fragmentami pierwszego utworu.
Potem nastąpiła dłuższa przerwa na przearanżowanie sceny po supportach, po czym na scenie zainstalował się zespół TSA. Występ tej legendarnej formacji zaczął się od utworów z pierwszych płyt, czyli „Wysokie sfery” i „Chodzą ludzie”. Trochę nie było za dobrze z nagłośnieniem – w fotoreporterskiej fosie wyszedł z tego jeden wielki hałas i nie dało się zrozumieć głosu Marka Piekarczyka. Dalej od fosy było już lepiej. Po chwili nie zabrakło miłośników crownsurfingu, przez co służby porządkowe co prawda miały trochę roboty, ale też dawali tym samym pokaz zrozumienia dla tejże zabawy. W utworze „Zwierzenia kontestatora” Marek Piekarczyk w paru miejscach nieco pomylił tekst. W słynnej już balladzie „51” dało się zauważyć pojedyncze zapalniczki uniesione w górę. Niestety efekt ten wypadł słabo za sprawą amatorów komórkowego videofilmowania. W paru momentach Marek Piekarczyk wystawiał mikrofon w stronę publiczności zachęcając uczestników koncertu do wspólnego śpiewania. Nie zabrakło także kilku utworów z płyty „Proceder”. Znalazło się także miejsce na upragniony „Heavy Metal Świat”. Główną część koncertu zakończył utwór „Mass media”. Na bis kapela zagrała „Kocicę”, gdzie nie zabrakło miejsca na popisy gry Andrzeja Nowaka oraz balladę „Trzy zapałki”. Tym sposobem tuż przed północą zakończył się koncert zespołu TSA. Fanom tego zespołu pozostają ostatnie w tym roku koncerty kapeli na Śląsku, a ściślej w Pszczynie i w Bielsku Białej.
Setlisty koncertów:
230 Volt
1. Intro
2. Za siebie patrz
3. Demon
4. Czarcia gra
5. Na krawędzi
6. Rock and Roll
VooDoo:
1. Czas VooDoo
2. Gdzie biegniesz?
3. Pocałunek śmierci
4. Demolka
5. Bramy niebios
6. Dzikie lustra
7. Penetrator
8. Lichwa
9. Czas VooDoo (połączony z „Lichwą”, wstęp i zwrotka zakończona akcentami)
TSA
1. Wysokie sfery
2. Chodzą ludzie
3. Głodny
4. Zwierzenia kontestatora
5. Proceder
6. Wielka Fiesta
7. 51
8. To nie jest proste
9. Biała śmierć
10. Wyprzedaż
11. Bez podtekstów
12. Pierwszy karabin
13. Tratwa
14. Alien
15. List XX
16. Heavy Metal Świat
17. Wpadka
18. Mass Media
Bisy
19. Kocica
20. Trzy zapałki