IRA, Clödie – Kraków, Klub Kwadrat, 27.11.2016

Paweł Świrek

Zespół IRA dość często odwiedza Kraków. W tym roku wydał najnowszy album zatytułowany „My”, stąd nic dziwnego, że jego koncert przyciągnął do klubu Kwadrat bardzo liczną publiczność (klub wypełniony był po brzegi). Ale zanim Artur Gadowski z ekipą zainstalowali się na scenie, przez około 40 minut publiczność rozgrzewała grająca jako support grupa Clödie. Na ten set złożyło się dziewięć  utworów. Jako pierwsze wybrzmiały „Sytuacje”. Jak zawsze Klaudia była mocno ruchliwa na scenie, jak zawsze grze zespołu towarzyszyła ładna gra świateł. Krótki fragment występu Clödie został wrzucony zaraz po koncercie na profil zespołu, więc kto nie widział, niech tam sprawdzi jak było.

ira koncertPo występie supportu uprzątnięto całą scenę zostawiając sprzęty zespołu IRA (w tym zestaw perkusyjny osłonięty szybami z plexi – szkoda tylko, że lekko zabrudzonymi). Szybko można było doświadczyć podobnych wrażeń, jakie zaobserwowałem ostatnio na koncertach innych wykonawców, które grały premierowy repertuar. Nowe nagrania nie cieszyły się aż takim wzięciem jak stare, doskonale znane hity zespołu. Zespół IRA ma w swoim repertuarze całkiem sporo dobrej muzyki, stąd dla mnie niezrozumiałym było częste sięganie po covery. Faktem jest, że niektóre z zagranych coverów były okazją do tego, by gitarzyści wykazali się za mikrofonem. I tak w utworze „Proud Mary” wokalnie produkował się Piotr Konca, zaś w coverze Nirvany „Smells Like Teen Spirit” w głównej roli wokalnej wystąpił Sebastian Piekarek. Najlepsze hity zespołu IRA, jak to zwykle bywa, zostały zagrane na sam koniec koncertu. Niezbyt mi się podobało sceniczne wykonanie „Bierz mnie”. Ten zbyt spokojny początek jakoś mnie nie przekonuje – zdecydowanie wolę doskonale znaną wersję studyjną. Ale wersja koncertowa mimo to całkiem dobrze wypadła na żywo. Na zakończenie bisu wybrzmiał słynny już klasyk Shocking Blue pt. „Venus” i na tym zakończył się koncert. Pozostaje mieć nadzieję, że na kolejnych koncertach kompozycje z ostatniego albumu będą się już cieszyły sporym wzięciem.

 

Setlista:

Clödie:

 1. Sytuacje
 2. Cztery Ściany
 3. Barykady
 4. Wypijmy
 5. Kobieta
 6. Uwierz w siebie
 7. Taki czas
 8. Samotność
 9. Są dni

 

IRA:

 1. Powtarzaj to
 2. Kamienie
 3. Mocny
 4. Wyspa Ego
 5. Taki sam
 6. Proud Mary(Creedence Clearwater Revival
 7. Wybacz
 8. Ona jest ze snu
 9. Człowiek między nami
 10. Smells Like Teen Spirit(Nirvana
 11. Wymyśleni
 12. Mój dom
 13. Nadzieja
 •   Bis:
 1. Bierz mnie
 2. Venus(Shocking Blue

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!