WALFAD, Ottershy – Kraków, Jazz Rock Cafe, 05.03.2017

Paweł Świrek

Po wydaniu trzeciej płyty zespołu WALFAD przyszła pora na kolejne koncerty odnowionego składu. Na początku tego doszło do kolejnej zmiany w składzie. Tym razem zmienił się perkusista, a niedzielny koncert w krakowskim klubie Jazz Rock Cafe był drugim koncertem z nowym człowiekiem za zestawem perkusyjnym.

Z małym opóźnieniem, parę minut po 20-tej, na scenie zainstalował się okrojony do duetu zespół Ottershy. Zagrali trochę własnych instrumentalnych kompozycji, które zostały uzupełnione fragmentami z klasyki (m.in. „Close To The Edge” grupy Yes, „Smoke On The Water” – Deep Purple, „Lady Fantasy” – Camel czy „Dancing With The Moonlit Knight” – Genesis). W trakcie tego dość krótkiego występu brak wokalu nie dawał się zbytnio we znaki. Dość skąpe instrumentarium – tylko gitara i klawisze – też nie powodowało jakiegoś dyskomfortu na małej scenie klubu.

walfad koncertowoPotem na scenie zainstalowała się grup WALFAD w nieco odmienionym (jak wspomniałem wcześniej) składzie. Daniel, który na płycie zagrał solo w ostatnim utworze („Nasi bogowie wasi bogowie”) tym razem zagrał we wszystkich kompozycjach na gitarze, a w jednej z kompozycji skorzystał z samplera. Występ rozpoczął się od utworu „Ośmiornice”. Z racji tego, że w zespole zmienił się perkusista, a całość poprzedzał support, występ grupy WALFAD nie był zbyt długi (gdy widziałem ich wcześniej w klubie Pod Jaszczurami zagrali tam znacznie dłuższego seta). Na repertuar koncertu złożyły się przede wszystkim utwory z ostatniej płyty. Nie zabrakło też miejsca na fragment suity „Liście” z poprzedniego albumu. Było też wspomnienie krakowskiego smogu w „Dum Spiro Spero”. Koncert trwał niecałą godzinę i poza podstawowym repertuarem znalazł się jeden utwór na bis – utwór „Brzask” z ostatniej płyty. Potem były jeszcze zapowiedzi bardzo ciekawie zapowiadających się najbliższych koncertów (Legionowo i Łódź jako support przed Marillion!).

Choć występ grupy WALFAD był dość krótki, to przyjemnie się go słuchało. Niestety klub Jazz Rock Cafe ma swoje mankamenty (słabe oświetlenie i akustyka), lecz na dobrą sprawę aktualnie nie ma gdzie w Krakowie grać takich koncertów.

 

Setlisty:

Ottershy

Intro

Trzeci incl. „Close To The Edge” (YES cover) excerpts

Obrazki (feat: „Smoke On The Water”, „I Was Made For Loving You”, „Hall Of The Mountain King”)

Lady Fantasy (Camel cover) / Dancing With The Moonlit Knight (Genesis cover)

 

WALFAD:

Ośmiornice

Brzask

Wędrowiec nad Morzem Mgły

Liście

Momentum

Dum Spiro Spero

Głośniej

Oddech Dla Słów

Nasi Bogowie, Wasi Bogowie

Bis:

Brzask

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie The Watch plays Genesis na koncertach w Polsce już... za rok Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia