Kansas - bio

Agnieszka Lenczewska

Ponad cztery dekady działalności. Albumy i wydawnictwa, które zmieniły amerykański i światowy rynek muzyczny. Przeboje, które zawsze będziemy pamiętać. Ponad 30 milionów sprzedanych płyt. Długą drogę przebyli muzycy "garażowego zespołu" z Topeki w stanie Kansas do największych sal koncertowych świata.

Kansas to zespół na wskroś oryginalny, twórczy, kreatywny, idealnie równoważący hardrockowy ciężar z symfonicznym brzmieniem i partiami smyczków. Początki jak to zwykle bywa były trudne. Setki godzin spędzonych w zadymionych salach prób, koncerty w pubach stolicy stanu Kansas, problemy z utrzymaniem składu i wielka determinacja członków grupy, by "nie zawiesić gitar na kołkach". Debiutancki album formacji zatytułowany po prostu “Kansas” sprzedał się całkiem nieźle jak na debiut nikomu nieznanego zespołu (100 tys. egzemplarzy).

Zwrot w karierze grupy nastąpił w 1976 roku, wraz z wydaniem czwartego albumu “Leftoverture”.  Wydawnictwo sprzedało się w ponad trzech milionach egzemplarzy i zawojowało listy sprzedaży. To wtedy zespół odnotował swój pierwszy w karierze mega-hit - "Carry On A Wayward Son". Jeszcze lepszy wynik osiągnął następca “Leftoverture”, czyli “Point of Know Return” z 1977 roku (z największym w karierze przebojem grupy "Dust in the Wind"). Idąc za ciosem, w 1978 roku zespół wydał koncertowy album “Two for the Show” oraz studyjny – “Monolith”.

Lata 80. to dla Kansas czas zmian. Grupę opuścił Steve Walsh, a pozostali muzycy (przede wszystkim Kerry Livgren i Dave Hope) poczuli w sobie "zew ewangelizacyjny" (tekstami mocno religijnymi przesiąknięty został album “Vinyl Confessions”). Po kilkuletnim okresie zawieszenia działalności i kolejnej zmianie w składzie zespołu (do grupy dołączył znakomity gitarzysta Steve Morse) Kansas wydał dwa kolejne albumy, które niestety nie odniosły sukcesu. Po raz kolejny zespół zawiesił działalność i ten trend (reaktywacja/zawieszenie działalności/rotacja w składzie) utrzymywać się miał przez całe lata 90. ubiegłego stulecia i pierwszą dekadę XXI wieku.

W 1998 roku w Abbey Road Studios w Londynie grupa nagrała niezwykły album z towarzyszeniem Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej. Podczas trasy promującej to wydawnictwo muzykom towarzyszyły na scenie najlepsze orkiestry.

W 2000 roku zespół powrócił do studia z Kerrym Livgrenem, autorem i członkiem pierwszego składu Kansas, by nagrać "Somewhere To Elsewhere", pierwsze od 20 lat dzieło, na którym wystąpiło wszystkich 6 członków pierwszego składu: Phil Ehart, Billy Greer, Dave Hope, Kerry Livgren, Robby Steinhardt, Steve Walsh i Richard Williams! Dziesięć nowych utworów autorstwa Kerry'ego Livgrena nagrano w jego studiu w Topeka w stanie Kansas.

W 2002 roku Kansas wydali DVD "Device-Voice-Drum" nakręcone i nagrane przy użyciu najnowszych zdobyczy techniki audio i wideo. Zaś w 2004 ukazał się jubileuszowy zestaw zatytułowany "Sail On", na którym zamieszczono po jednym nagraniu z każdego albumu grupy, a na towarzyszącym wydawnictwu DVD fragmenty dawnych występów.

W 2006 roku zespół wydał antologię "Works In Progress", na której zamieszczono utwory wybrane z nagranych podczas poprzedzającej ją dekady albumów studyjnych i koncertowych oraz domowych archiwów wideo: "Live At The Whisky" (1992), "Freaks Of Nature" (1995), "Always Never The Same" (1998) i "Device Voice Drum" (2002).

W 2009 roku w swoim rodzinnym mieście Topeka zespół świętował 35-lecie działalności symfonicznym koncertem, podczas którego towarzyszyła mu orkiestra symfoniczna uniwersytetu Washburn pod dyrekcją Larry'ego Bairda. To niezwykłe wydarzenie, w którym gościnnie wzięli udział Kerry Livgren i Steve Morse, uwieczniono na DVD "There's Know Place Like Home". W programie koncertu znalazły się ulubione przez fanów "Dust in The Wind", "Carry On Wayward Son" i "Point Of Know Return" oraz inne utwory z każdego albumu z dyskografii grupy.

Zainspirowani tym wydarzeniem i wydawnictwem muzycy w latach 2010-2012 odbyli w Stanach Zjednoczonych trasę symfoniczną, podczas której towarzyszyły im różne orkiestry z college'ów i uniwersytetów. Celem trasy było zwrócenie uwagi na programy muzyczne prowadzone dla studentów i zebranie funduszy na ich kontynuację. W Dzień Weterana 11 listopada 2011 roku w DAR Constitution Hall w Waszyngtonie zespół zagrał koncert specjalny z orkiestrą armii amerykańskiej, by oddać cześć wszystkim amerykańskim weteranom.

W lipcu 2014  grupa po raz pierwszy pojawiła sie w Polsce. Były to zarazem jedne z ostatnich występów formacji ze Steve'em Walshem w składzie.

W 2015 roku, w uznaniu zasług na polu popularyzacji muzyki i rodzimego stanu grupa Kansas została "wprowadzona" do Kansas Hall of Fame i Georgia Music Hall of Fame.

Kansas wrócił do studia w styczniu 2016 roku, po podpisaniu kontraktu z wytwórnią Inside Out Music. Osiem miesięcy później, po szesnastu latach przerwy grupa w zreformowanym składzie wydała 15 album studyjny „The Prelude Implicit”, na którym znalazło się 10 nowych kompozycji napisanych przez członków zespołu i wyprodukowanych przez Zaka Rizvi, Phila Eharta i Richarda Williamsa. We wszystkich słychać charakterystyczne brzmienie Kansas, na które składa się wokal Ronniego Platta, skrzypce Davida Ragsdale'a, gitarowe riffy Williamsa i Rizvi'ego, organy B3 i klawisze Davida Maniona, grzmiącą perkusję Phila Eharta oraz bas i wokal Billy'ego Greera.

Utwory Kansas pojawiły się na setkach składanek z muzyką rockową, ścieżkach dźwiękowych filmów i seriali (np.: w bardzo popularnym cyklu o zjawiskach paranormalnych Supernatural), stając się częścią szeroko rozumianej (pop)kultury.  Nowych fanów zyskali dzięki wykorzystaniu jego piosenek w popularnych grach wideo "Rock Band" i "Guitar Hero".

Aktualny skład zespołu:

Phil Ehart - instrumenty perkusyjne

Billy Greer - gitara basowa, śpiew

David Manion - klawisze

Ronnie Platt -  śpiew, klawisze

David Ragsdale - skrzypce, śpiew

Richard Williams - gitara elektryczna, gitara akustyczna

Zak Rizvi - gitara elektryczna

Wybrana dyskografia:

1974 Kansas

1975 Song For America

1975 Masque

1976 Leftoverture

1977 Point Of Know Return

1978 Two For The Show (live)

1979 Monolith

1980 Audio-Visions

1982 Vinyl Confessions

1983 Drastic Measures

1986 Power

1988 In The Spirit Of Things

1995 Freaks Of Nature

1998 Always Never The Same

2000 Somewhere To Elsewhere

2016 The Prelude Implicit

 

Kansas w sieci: www.kansasband.com

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!