Sitko, Marcin - Marillion. The Iron Curtain 1987

Paweł Świrek

W czerwcu bieżącego roku mija równo 30 lat od pierwszych koncertów zespołu Marillion w Polsce. Z tej okazji wczesną wiosną ukazała się nakładem wydawnictwa c2 książka dokumentująca pierwszy pobyt zespołu Marillion w naszym kraju. Muzykom Marillion wydawało się wówczas, że są w Polsce kompletnie nieznani, stąd jakież było ich zdziwienie, gdy okazało się, że mają tak ogromna rzeszę fanów w naszym kraju.

Skąd ten polski fenomen popularności tej grupy i powszechnej znajomości jej muzyki? Płyty zespołu Marillion w czasach PRL nie były dostępne w formie legalnych wydawnictw – istniały jedynie pirackie egzemplarze na kasetach kopiowane w prężnie działających ‘przegrywalniach płyt’, bądź też z radia (w drugim oraz trzecim programie Polskiego Radia były prezentowane zarówno nowości płytowe, jak i wcześniej wydane płyty w całości i tym sposobem w czasach PRL radio dodatkowo pełniło wielce edukacyjną funkcję, którą wskutek zmieniającego się prawa autorskiego, utraciło dopiero pod koniec marca 1991 roku).

Podczas polskiej minitrasy, która rozpoczęła się w dniu światowej premiery albumu „Clutching At Straws”, bardzo szybko okazało się, że polska publiczność doskonale zna teksty zespołu, co wywołało niemałe zaskoczenie. Marcin Sitko wydawnictwem „Marillion. The Iron Curtain 1987” wraca do tamtych czasów. Jego książka składa się z wypowiedzi Andrzeja Marca (niegdyś przedstawiciela PAGART-u – agencji sprowadzającej zachodnie gwiazdy do naszego kraju, a obecnie właściciela firmy AMC – „Andrzej Marzec Concerts”), Romana Rogowieckiego (dziennikarza muzycznego), Katarzyny Palarskiej (kiedyś jako Katarzyna Szczerek prezesowała pierwszemu fan-klubowi Marillion w Polsce ‘Grendel’) i innych osób, w tym muzyków Marillion oraz osób związanych z trasą koncertową zespołu.  W książce można odnaleźć setlisty z wszystkich sześciu koncertów w ramach trasy po naszym kraju, przedruki wszystkich artykułów prasowych związanych z tym zespołem, reprodukcje biletów, a także trochę archiwalnych zdjęć z tamtego okresu.

Wśród artykułów można znaleźć też wywiad, jaki z częścią zespołu przeprowadzili Piotr Kosiński i śp. Tomek Beksiński (ten wywiad podzielony na dwie części można było także znaleźć w wydanej przez Rock Serwis w 1992 roku biografii Marillion). Całość została opakowana w ładne błękitne pudełko z wytłoczonym numerem od spodu. Książka została napisana dwujęzycznie i od jednej jej strony mamy wersję w języku polskim, a od drugiej w języku angielskim.

Z tego wspaniałego wspomnieniowego wydawnictwa można dowiedzieć się wielu ciekawych faktów, np. o tym jak milicjant wystawił Fishowi mandat za deptanie trawnika, czy też o groźnym, aczkolwiek zabawnym incydencie z udziałem Fisha i jednego z dość natarczywych fanów, który chciał za wszelką cenę założyć fan klub zespołu. Można też dowiedzieć się o problemach technicznych podczas pierwszego koncertu w Zabrzu. Chcąc poznać dokładniej te i inne szczegóły zachęcam do lektury tego wydawnictwa. „Marillion. The Iron Curtain 1987” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów zespołu. Zarówno tych, którzy uczestniczyli w tych koncertach przed 30 laty, jak i tych, których wtedy nie było jeszcze na świecie…

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!