Hipgnosis - biografia

Aleksandra Olcia Wojcińska

Jedenastą edycję festiwalu Ino Rock otworzy występ Hipgnosis. Twórczości tego krakowskiego zespołu założonego przed czternastoma laty nie sposób jednoznacznie przypisać do konkretnego gatunku. To wypadkowa inspiracji różnymi kulturami i otaczającymi muzyków brzmieniami, składająca się na wielobarwne muzyczne opowieści, przenoszące słuchaczy w inny wymiar czasoprzestrzeni i zmuszające do nieszablonowego myślenia.

Przeszłość członków zespołu owiana jest tajemnicą, a założenie Hipgnosis stało się dla nich nowym początkiem. Muzycy konsekwentnie oddzielają życie prywatne od działalności muzycznej, używają pseudonimów, a podczas koncertów skupiają się przede wszystkim na jakości dźwięku i muzycznym przekazie, a nie interakcji z publicznością. Nazwa grupy to gra słów, pozostawiająca pełną dowolność interpretacji.

Debiutancki album Hipgnosis ukazał się 15 maja 2006 roku. Nagrywany w krakowskich studiach FPGS i własnym Hipgnosis-Art Studio "Sky Is The Limit" tak spodobał się krytyce, że zespół otrzymał propozycję podpisania kontraktu z Universal Music Poland, z której jednak nie skorzystał, chcąc zachować pełnię artystycznej i finansowej kontroli nad swoją działalnością.

Z początkiem października 2007 roku muzycy podzielili się z fanami koncertowym wydawnictwem "Still Ummadelling", zarejestrowanym podczas występu w Radio Kraków. Album zawiera zarówno materiał znany z pierwszej płyty zespołu, przedstawiony w nowych, bardziej gitarowych aranżacjach, jak również premierowy utwór "Wherever The Angels Fall" oraz cover "Careful With That Axe, Eugene" z repertuaru Pink Floyd.

Uznanie słuchaczy nie tylko w Polsce, lecz także w Europie przyczyniło się do występu grupy podczas trzeciej edycji niemieckiego festiwalu Night Of The Prog w Loreley, gdzie 18 lipca 2008 roku muzycy mieli zaszczyt dzielić scenę z wybitnymi artystami z kręgu szeroko pojętego rocka progresywnego i elektronicznego, takimi jak Tangerine Dream, duet Klaus Schulze i Lisa Gerrard, znany z Supertramp Roger Hodgson, Fish oraz Pain Of Salvation.

W połowie listopada 2011 roku światło dzienne ujrzał trzeci album Hipgnosis. "Relusion" to koncepcyjna opowieść o duchowym i religijnym aspekcie ludzkiego życia, zainspirowana powieścią Richarda Dawkinsa "Bóg Urojony". Wydawnictwo zostało docenione przez polską branżę muzyczną - płyta uzyskała bardzo wysokie oceny w licznych zestawieniach podsumowujących muzycznie rok 2011.

Rok 2012 był dla Hipgnosis czasem medialnej i koncertowej promocji wspomnianego wydawnictwa oraz zacieśnienia współpracy z Tomaszem Sętowskim - jednym z najwybitniejszych współczesnych przedstawicieli nurtu zwanego "realizmem magicznym", która zaowocowała wyjątkowym koncertem muzyków w galerii artysty oraz wydaniem limitowanej edycji zestawu zawierającego winylowe wersje wszystkich longplayów zespołu, wzbogaconego o album z obrazami malarza.

W 2015 roku ukazało się czteropłytowe koncertowe wydawnictwo Hipgnosis, podsumowujące dotychczasową, dziesięcioletnią karierę grupy. "Life Plays No Encores - Concertos And Non-Symphonies For A Space Rock Band - Box Of Official Bootlegs" to rejestracja dwóch wspomnianych już koncertów na DVD - z Radia Kraków oraz z festiwalu w Loreley, a także zbiór unikatowych nagrań bootlegowych z innych występów.

Od kilku lat zespół pracuje nad nowym studyjnym materiałem, którego fragmenty być może usłyszymy podczas koncertu w Inowrocławiu.

 

Zespół wystąpi w składzie:

Sławek Ziemisławski "SeQ" - drums, keyboards, electronics

Ania Batko "KuL" - vocal

Radek Czapka "ThuG" - keyboards

Piotrek Nodzeński "PiTu" - bass, vocals

Przemek Nodzeński "Przemo"- vocals

 

Dyskografia:

Sky Is The Limit (2006)

Still Ummadelling - Live (2007)

Relusion (2011)

Resurrection Stone (2012)

Life Plays No Encores (2015)

 

Hipgnosis w Internecie:

http://www.hipgnosis.pl/

https://www.facebook.com/Hipgnosis.band/

 

Na podstawie materiałów Rock Serwis.

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!