The Neal Morse Band - bio

Redakcja

THE NEAL MORSE BAND

Ścieżka kariery Neala Morse'a jest pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji, nagłych zmian i miłych niespodzianek - podobnie jak epickie kompozycje rocka progresywnego, z których stał się znany. Neal zachwyca swoją muzyczną płodnością, wyznaczając kamienie milowe zarówno w studiu, jak i w trasie z wieloma zespołami, których jest częścią.

Wszystko zaczęło się w połowie lat 90., kiedy założył zespół Spock's Beard, którego debiut "The Light" okazał się niespodziewanym sukcesem. W ciągu następnych 7 lat Spock's Beard wydał 6 docenionych przez krytyków albumów studyjnych i wiele wydawnictw na żywo, jednocześnie zdobywając rzeszę zagorzałych fanów w społeczności prog rocka.

W 2000 roku założył Transatlantic z Mike'iem Portnoyem, Petem Trewavasem i Roine Stolte'em. W ciągu niezwykle owocnych kilku wspólnych dni, stworzyli "SMPTe", potężny progresywny album, który zachwycił krytyków i fanów. Wydany dwa lata później "Bridge Across Forever" umocnił ich pozycję na rynku.

Po wydaniu przez Spock's Beard dwupłytowego koncepcyjnego albumu "Snow", Morse zaszokował swoich zwolenników oświadczeniem, że rezygnuje z muzyki… bez wskazania, dokąd zmierza. Jednak nalegał, by koledzy z zespołu kontynuowali karierę bez niego. Tak też się stało.

Po chwili wytchnienia, Neal poczuł, że Bóg namawia go do ponownego zajęcia się komponowaniem i pisaniem tekstów. Tym razem jednak muzyka miała być pełna uduchowienia, miała stanowić wyznanie wiary. Od tej pory poza działalnością podstawową wydawał sporo albumów z chrześcijańskim rockiem.

Kontynuował współpracę z Transatlantic (albumy "Kaleidoscope" i koncertowy " KaLIVEoscope"), działał w ramach innej supergrupy Flying Colors (w której grał obok Mike'a Portnoya, Steve'a Morse'a, Dave'a Larue i Casey McPhersona), by wreszcie założyć swój własny The Neal Morse Band.

Zespół The Neal Morse Band (obecnie NMB) powstał w 2012 roku, a w jego składzie znaleźli się: Mike Portnoy (perkusja, wokal), Randy George (bas), Bill Hubauer (instrumenty klawiszowe, wokal) i Eric Gillette (gitary, wokal). Pierwszy album zespołu, „The Grand Experiment”, pokazał zarówno świeżość, jak i dojrzałość, które zostały rozwinięte w 2016 roku na „The Similitude Of A Dream” i w 2019 roku na „The Great Adventure”.

W czerwcu 2021 roku NMB ogłosili wydanie długo oczekiwanego, czwartego albumu studyjnego "Innocence & Danger", który ukaże się 27 sierpnia 2021 roku i w przeciwieństwie do dwóch poprzednich, nie będzie koncept-albumem. To jak podkreśla Mike Portnoy, będzie to zbiór niepowiązanych tematycznie piosenek. Zespół w ten sposób nawiązuje do swojego debiutu.

Nagrywanie materiału przebiegło bardzo sprawnie. Członkowie zespołu wzajemnie się inspirowali i współpracowali, by wydobyć z muzycznych pomysłów każdego z nich to, co najlepsze. Neal Morse zapewnił, że będzie to materiał różnorodny - "znajdziecie na albumie kilka epickich fragmentów, w tym jeden niemal półgodzinny i inny prawie dwudziestominutowy, w towarzystwie krótszych form, bliższych popowej, lżejszej estetyce, a także nagrania nieco cięższe, bardziej energetyczne czy też zawierające partie akustyczne."

W ramach promocji nowego wydawnictwa zespół wyruszy na światowe tournee, w ramach którego zagra dwukrotnie w Polsce - 10.06.2022 w Krakowie i 11.06.2022 w Warszawie.

 

SKŁAD:

Neal Morse - vocals, keyboards and guitars

Mike Portnoy - drums, vocals

Randy George - bass

Bill Hubauer - keyboards, vocals

Eric Gillette - guitars, vocals.

 

WYBRANA DYSKOGRAFIA:

The Grand Experiment               2015

The Similitude Of A Dream 2016

The Similitude Of A Dream (Live In Tilburg 2017) 2018

The Great Adventure 2019

The Great Adventour: Live In Brno       2019

Innocence & Danger     2021

 

NMB W INTERNECIE:

https://www.facebook.com/TheNealMorseBandOfficial 

www.instagram.com/thenealmorsebandofficial 

www.twitter.com/nealmorseband1

 

Na podstawie materiałów informayjnych Rock Serwis.

MLWZ album na 15-lecie Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie The Watch plays Genesis na koncertach w Polsce już... za rok Airbag w Polsce na trzech koncertach w październiku Gong na czterech koncertach w Polsce Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia