Leprous - bio

Redakcja

Choć zaczynali karierę jako progresywny metalowy zespół, muzycy z norweskiej grupy Leprous, potrafili rozwinąć się z płyty na płytę i osiągnąć moment, w którym jednoznaczne sklasyfikowanie ich twórczości jest po prostu niemożliwe. W ich nagraniach odnajdziemy prog, metal, wyrafinowany pop i jeszcze kilka pochodnych.

Biorąc pod uwagę liczne zmiany w składzie, należy im się szacunek, że począwszy od albumu „Tall Poppy Syndrome” z 2009 roku, potrafili rozwijać swój niezwykle oryginalny styl zainspirowany twórczością takich wykonawców, jak Porcupine Tree, Katatonia, Opeth, Radiohead po Marillion, Massive Attack i może nawet Pink Floyd. A ich prezentowany na koncertach niezwykle dynamiczny styl występów zjednał im fanów na całym świecie.

Wraz z wydaniem albumu „Bilateral” z 2012 roku i towarzyszącą mu trasą koncertową, dotarli do punktu, w którym ich nagrania zaczęły zaznaczać swoją obecność na listach przebojów. Z kolei „Malina” z 2017 roku pokazała praktycznie nieograniczony zasięg twórczy zespołu, w którego nagranich pojawiły się elementy neo-psychodelii i funku.

Założona w 2001 roku w Notodden, grupa Leprous jeszcze przed wydaniem oficjalnego debiutu "Tall Poppy Syndrome" zaproponowała kilka wydawnictw demo. W 2010 roku występowała jako zespół wspierający na żywo byłego frontmana Emperor, Ihsahna. Być może zadecydowały o tym koneksje rodzinne, bo żoną muzyka jest siostra lidera Leprous Einara Solberga.

W 2011 roku grupa wydała swój długo oczekiwany drugi album „Bilateral”, na którym gościnnie zaśpiewał... Ihsahn. Trzecia płyta "Coal" pojawiła się w 2013 roku, a czwarta „The Congregation” dwa lata później. O zespole zrobiło się głośno, czego wyrazem była nominacja do norweskiego odpowiednika nagrody Grammy czyli Spellemannprisen.

W 2017 roku Leprous wydał swój piąty studyjny album, bardzo ambitną „Malinę”, na której z jednej strony złagodził brzmienie, ale równocześnie uczynił je bardziej eksperymentalnym.

W 2019 roku spędził sześć miesięcy w studiu, do którego zaprosił dodatkowo wiolonczelistę, skrzypka i klasyczny chór. Rezultat tych sesji - album "Pitfalls", został niezwykle ciepło przyjęty zarówno przez fanów, jak i krytyków.

Kolejna i jak dotychczas najnowsza płyta "Aphelion" ugruntowała pozycję grupy na muzycznym rynku. W głosowaniu słuchaczy MLWZ zajęła 1. miejsce w kategorii Najlepszy Album Zagraniczny 2021 Roku. Zespół z roku na rok przyciąga więcej fanów na swoje koncerty i nic nie wskazuje na to, by w swojej drodze na szczyt miał się zatrzymać.

 

SKŁAD ZESPOŁU:

Einar Solberg - śpiew, instrumenty klawiszowe

Tor Oddmund Suhrke - gitary, chórki

Baard Kolstad - perkusja

Simen Borven - bas, chórki

Robin Ognedal - gitary, chórki

 

DYSKOGRAFIA:

albumy studyjne

Tall Poppy Syndrome - 2009

Bilateral - 2011

Coal - 2013

The Congregation - 2015

Malina - 2017

Pitfalls - 2019

Aphelion - 2021

albumy koncertowe

Live at Rockefeller Music Hall - 2016

płyty demo

Silent Waters - 2004

Aeolia - 2006

 

LEPROUS W INTERNECIE:

https://leprous.net/

https://www.facebook.com/leprousband

 

Na podstawie materiałów informacyjnych Rock Serwis.

MLWZ album na 15-lecie Dwudniowy Ino-Rock Festival 2024 odbędzie się 23 i 24 sierpnia Muzycy Dire Straits na jedynym koncercie w Polsce Nowy termin koncertu "Muzyka zespołu Metallica symfonicznie" w Bydgoszczy Zespół Focus powraca do Polski z trasą Hocus Pocus Tour 2024 Pendragon: 'Każdy jest VIP-em" w Polsce!