Godfellas - notka biograficzna

Artur Chachlowski

ImageGodfellas, czyli formacja w składzie: Steve Lukather, Kenny Aronoff, Fabrizio Grossi i Steve Weingart już za kilka dni wystąpi w naszym kraju. Koncerty odbędą się: 1 października 2010 – Warszawa, Klub Muzyczny Progresja, 2 października 2010 – Katowice, Akademia Muzyczna w Katowicach oraz 3 października 2010 – Opole, Teatr im. Jana Kochanowskiego, pl. Teatralny.

Wieczór z zespołem Goodfellas to wyjątkowe doświadczenie i przeżycie. Zapomnijcie o wszystkim co kiedykolwiek uważaliście na temat improwizujących zespołów i przygotujcie się do wejścia w świat zupełnie nowych dźwięków i rytmów. Nie ma rzeczy której ci wytrawni muzycy by się nie podjęli. Od Jeffa Becka do Jimmiego Hendrixa, od Beatlesów do Led Zeppelin. Wszystko jest brane pod uwagę, ale w bardzo specyficzny sposób.

To projekt rockowy i dosyć ciężki, jednak nie umkną niczyjej uwadze eskapady muzyczne i wpływy stylu fusion z lat 70'. Weather Report grający Hendrixa? Czemu nie! Ale nie wymuskane i idealne. W końcu gitary wciąż służą do spopielania a perkusja do niszczenia.

Gitara Steve'a Lukathera nie może być po prostu tłem. Steve to muzyczna besti, i to bardzo dobrze znana bestia. Dlatego wymaga dużo przestrzeni i uwagi. Tu w Goodfellas, ma wszystko czego potrzebuje by tworzyć niezapomniane kompozycje. Obok niego niezrównany klawiszowiec Steve Weingart, czarodziej brzmienia. Odkrywca wspaniałych, nasyconych emocjami dźwięków. Dobra zabawa, dostarczanie niezapomnianych wrażeń dźwiękowych oraz wspaniała harmonia to klucze do sukcesu tej grupy. A gdzie łatwiej o zabawę niż w towarzystwie Kenny'ego Aronoffa, grającego solidne, idealnie równe rytmy oraz Fabrizzio Grossieego, nietuzinkowego basisty dzięki któremu niskie częstotliwości nabierają nowego wymiaru.

Członkowie zespołu GOODFELLAS określają siebie jako natural born sound killers (co można przetłumaczyć jako urodzeni pogromcy dźwięków), a swoją nazwę zawdzięczają filmowi Martina Scorsese z 1990r. Przygotowując się na występ grupy, należy zapomnieć o wszystkim, co do tej pory wiedzieliśmy na temat jam bandów i otworzyć się na świeże doznania: od dźwięków po rytm i groove. Zespół składa się z wybitnych osobowości, dla których znajduje się wiele przestrzeni muzycznej podczas oferowanego show. A show GOODFELLAS to brak zahamowań czy nieśmiałości, jakże mogłoby być inaczej, skoro mówią o sobie "we are in for the kill".

Oto krótkie notki biograficzne członków zespołu:

Steve Lukather

Legendarny gitarzysta, wokalista, kompozytor, aranżer i producent. Jego pasja do muzyki zrodziła się  kiedy jako kilkuletni chłopak, przy dźwiękach Beatlesów, zaczynał grę na perkusji, a później na gitarze. Najpierw jako samouk, później kształcąc się muzycznie pod okiem wielu nauczycieli. W latach siedemdziesiątych rozpoczął grę z zespołem Toto i od tego czasu dał się poznać jako pierwszej klasy muzyk sesyjny, biorący udział w setkach projektów i nagrywający z ogromną ilością światowej sławy muzyków, takich jak: Jeff Beck, Simon Phillips, Carlos Santana, David Garfield, Jeff Porcaro, Vince Colaiuta, Will Lee, Larry Carlton i Edgar Winter. Steve Lukather był wielokrotnie  nominowany do Nagrody Grammy, otrzymując statuetkę pięć razy (m.in. za Najlepszy Instrumentalny Album Pop).

Kenny Aronoff

Jeden z najbardziej wpływowych perkusistów na świecie, zaczynał jako samouk, grając na perkusji w pierwszym zespole, już jako dziesięciolatek. Następnie kształcił się i doskonalił w Boston Symphony Orchestra. Studiował w Bostonie i Nowym Jorku, koncentrując się na stylu jazz. W 1980 roku dołączył do John Mellencamp Band, koncertując z nim przez siedemnaście lat. W połowie lat osiemdziesiątych rozpoczął karierę jako muzyk studyjny. Pracował m.in. z takimi sławami świata muzyki jak: Mick Jagger, Ray Charles, Jon Bon Jovi, Elton John, Bob Dylan, Rod Stewart, Alanis Morissette, Avril Lavigne, Trisha Yearwood czy The Smashing Pumpkins. Mówi się, ze Aronoff łączy w swoim stylu gry moc i finezję, a jego wielkość potwierdza fakt, że pięciokrotnie zdobył tytuł najlepszego muzyka studyjnego wśród czytelników Modern Drummer.

Fabrizio Grossi

Wywodzi się z Włoch, a karierę w Stanach rozpoczynał na początku lat dziewięćdziesiątych, jako reprezentant europejskiego i latynoskiego przemysłu muzycznego. Zanim dał się poznać jako wybitny gitarzysta basowy na scenie światowego rocka, współpracował przy różnych projektach muzycznych m.in. jako producent artystyczny i kompozytor. Działa aktywnie, organizując imprezy muzyczne i warsztaty, współpracując z projektami edukacyjnymi m. in. Academia Muzyki Fermatta w Meksyku. Pozostaje jednak najbardziej znany jako nagradzany producent wśród artystów rockowych, popowych i hip-hopowych, takich jak: Alice Cooper, Ice T, H Bomb featuring Snoop Dog,Cool Keith & Rick James, Joe Leste and Beautiful Creatures, House of Lords i Tommy Funderburk. Brał również udział w nagrywaniu muzyki do projektów stacji telewizyjnych, takich jak: FOX, NBC, ABC.

Steve Weingart

Już w wieku trzech lat rodzice rozpoznali w nim talent muzyczny, który rozwijał następnie pod okiem nauczycieli muzyki, ucząc się gry na pianinie. Ćwiczył się w stylach muzycznych od muzyki klasycznej, poprzez barok, a na muzyce współczesnej kończąc. Następnie doskonalił swój talent, kształcąc się w kierunku improwizacji. W Los Angeles koncertował z Marco Mendozą i Joey'em Heredią, grając jazz/latin/funk. W tym okresie rozpoczęła się jego światowa kariera. Współpracował z zespołem Dave'a Weckl'a, wydał album solowy, założył własny zespół El Grupo (dziś znany jako Los Pingons), współpracuje z saksofonistą Warren'em Hill'em, obecnie gra z zespołem Nu Alliance. Steve Weingart współpracował również z artystami m.in.: Virgil Donati, Chaka Khan, Scott Henderson, Gary Novak, Simon Phillips, Mike Miller i Victor Wooten.
MLWZ album na 15-lecie Steve Hackett na dwóch koncertach w Polsce w maju 2025 Antimatter powraca do Polski z nowym albumem Steven Wilson na dwóch koncertach w Polsce w czerwcu 2025 roku Tangerine Dream w Polsce: dodatkowy koncert w Szczecinie The Watch plays Genesis na koncertach w Polsce już... za rok