Zacieralia 2016 w warszawskiej Progresji

Artur Chachlowski,

8 i 9 stycznia odbędzie się w warszawskiej Progresji (ulica Fort Wola 22) IX edycja festiwalu ZACIERALIA. Usłyszymy 19 zespołów muzycznych, będą filmy Naffnaffa z Wiesławem Wszywką, kabaret Paszkot, Niebieski Robi Kreski będzie na żywo malował. Wystąpią zespoły młode oraz starzy wyjadacze. Zacznę od tych drugich.

Najbardziej dostojni goście, którzy tradycyjnie uświetniają tę imprezę, to moi towarzysze z ubiegłego tysiąclecia i z grubsza moi rówieśnicy – Kazik Staszewski oraz Kuba Sienkiewicz i Piotr Łojek z Elektrycznych Gitar. Kazik był obecny ciałem i duchem na wszystkich Zacieraliach z wyjątkiem jednej edycji. Podchodzi do Zacieraliów z entuzjazmem i czynnie uczestniczy w koncertach jako frontman (Zuch Kazik, ProForma), lub jako gość (Janusz Zdunek i Marienburg, Płonąca Pyta Nerona). Kuba Sienkiewicz niegdyś występował na Zacieraliach z legendarną grupą Zuch Kozioł (jeden z prekursorów Elektrycznych Gitar), która w pewnym momencie przerodziła się w Zucha Kazika. Kuba przeniósł się natenczas do GKS (Grochowalscy – Korecki – Sienkiewicz), zaś Piotr Łojek (klawiszowiec EG), jest basistą grupy Zuch Kazik, udziela się też w Płonącej Pycie Nerona. Obok mnie, czyli Zaciera, filarami organizacyjnymi festiwalu są kolejni członkowie zacierowej rodziny, reprezentujący młodsze pokolenia: mój przyjaciel Dr Yry, animator rekordowej liczby zespołów (El Dupa, TPN 25, Roman Malik, SPEC, Pieseek, Speculum, Sex Fit Thunder, Bracia Pafnucy, Zacier, Płonąca Pyta Nerona) oraz DJ Mrufka, mój syn, perkusista Zacieru, Zucha Kazika i Bandy Idiotów.

W 2016 roku ponownie wystąpi Cremaster, teraz z nowymi liderami (Adam Grzanka, Tektur), Speculum, na czele którego stoi Dr Yry i w obecnym wcieleniu – Tymon Tymański, po raz drugi zaszczyci nas obecnością Olaf Deriglasoff, będzie po raz kolejny Janusz Zdunek (trębacz znany z Kultu) z grupą Marienburg i gośćmi, wśród nich Kazikiem. Pierwszy raz pojawi się legendarna Apteka. Zuch Kazik odbierze w trakcie koncertu złotą płytę za album „Zakażone Piosenki”, będzie wspomniany GKS, TPN25, SPEC i Roman Malik. Będzie krakowski WU-HAE, Nocny Kochanek, który coraz śmielej radzi sobie na rockowych scenach, uroczy Absurd z okolic Torunia. Będą odlotowe Ludojad, Woda Ski Bla, Curva Maxima.

WIĘCEJ / KUP BILET

Image

MLWZ album na 15-lecie