Shannon prezentuje "Bedlam Boys"

Artur Chachlowski,

ImageNasza czołowa grupa folkowa Shannon zaprezentowała pierwszą zapowiedź nowej płyty zatytułowanej „Crowded Head”, która ukaże się w marcu przyszłego roku. Fundusze na wyprodukowanie płyty zostały zebrane dzięki wsparciu fanów zespołu podczas akcji crowdfundingowej.

Pierwszy utwór promujący nowe wydawnictwo to nowa wersja utworu „Bedlam Boys”. Tak zespół opowiada o tej kompozycji: „Bedlam Boys to datowana na XVI wiek, pierwsza w historii Wysp Brytyjskich (i przypuszczalnie Europy kontynentalnej również) piosenka o tematyce osób chorych psychicznie. Szpital St. Betlehem (potocznie Bedlam) dla osób umysłowo chorych istnieje do dzisiaj. W tamtych czasach diagnostyka była słaba, często więc w jednym ośrodku zamykano szaleńców i żebraków. Bedlam było słynne również z faktu zarabiania na pacjentach - płacąc jednego pensa można było sobie ich oglądać jak w zoo”.

https://www.youtube.com/watch?v=7f3w20YXWTQ

Grupa Shannon powstała w 1994 roku w Olsztynie z inicjatywy Marcina Rumińskiego. Od momentu powstania, formacja wielokrotnie zmieniała swoją postać, by od początku nowego tysiąclecia uplasować się na stałe wśród czołówki profesjonalnych reprezentantów muzyki celtyckiej z Polski, rozpoznawalnych w wielu krajach Europy i świata.

Zespół był wielokrotnie nagradzany. Najważniejsze wyróżnienia: Doroczna nagroda indywidualna w dziedzinie kultury Marszałka Woj. Warmińsko-Mazurskiego - dla Marii Rumińskiej, Odznaczenie orderem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - "Zasłużony dla Kultury" - dla Marcina Rumińskiego, Nagroda Prezydenta Miasta Olsztyna dla zespołu SHANNON - 2014, indywidualna dla Marcina Rumińskiego - 2013 rok, Nagroda Marszałka Woj. Warmińsko-Mazurskiego w dziedzinie kultury dla SHANNON - 2013 rok.

Wraz z zespołem ELPHIN od 2002 roku współtworzyli – 'Dublin Dancers” - jedno z pierwszych, irlandzkich show tanecznych w Polsce. W 2014 roku z okazji dwudziestolecia pracy artystycznej zespołu stworzyli wyjątkowy projekt muzyczny "Celtic Rivers Orchestra" zorkiestrowany przez legendę polskiego jazzu Zbigniewa Namysłowskiego. Oto co pisze o sobie sam zespół: "Zawsze byliśmy niezależną grupą pasjonatów muzyki folkowej, niezakontraktowaną w żadnej wytwórni płytowej, niepodążającą za komercyjnymi trendami, tylko walczącą o rozwój muzyczny i swoje miejsce na rynku muzyków offowych".

MLWZ album na 15-lecie